ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 13:14

Kırıkkale'de 24 çeşit mısır demonstrasyonu kuruldu

Kırıkkalede 24 çeşit mısır demonstrasyonu kuruldu


En fazla mısır ekiminin gerçekleştiği Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde, yeni çeşitleri tanıtmak ve uygulamayı yerinde göstermek amacıyla 24 çeşit mısır demonstrasyon merkezi kuruldu.

Yaklaşık 20 dekar alanda yürütülen çalışmayla bölgeye uygun yüksek verimli, hastalık ve zararlılara dayanıklı çeşitlerin çiftçilere tanıtılması amaçlanıyor. Karakeçili ilçesi Sülübük köyü Kapulukaya Barajı kenarında Ahmet Doğan’a ait tarlada kurulan merkezi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, Doç. Dr. S. Ahmet Bağcı, İlçe Müdürü Abdullah Leblebiciler ve teknik personel gezdi.

Bölgede iyi bakım şartları ve uygun çeşit seçimiyle dekara bin 500 kilo dane mısır ve 8-10 ton silaj mısır almanın mümkün olacağını açıklayan Müdür Kırbaş, “İlimizde silajlık mısır ekilişleri ortalama bin 500 dekar ve üretim de 6 bin ton dolayındadır. En fazla silajlık mısır ekilişi yapan ilçelerimiz; sırasıyla Balışeyh 440, Karakeçili 300 ve Yahşihan 250 dekardır. Dane mısır ekilişlerine baktığımızda ilimizde ortalama olarak 2 bin 600 dekar ekiliş olup, 2 bin 500 ton üretim elde edilmektedir. Dane mısırı en çok üreten ilçelerimiz sırasıyla Çelebi bin 600 dekar ve Karakeçili bin 200 dekardır.” dedi.

Toplam 24 mısır çeşidinin, gözlem amaçlı Karakeçili ilçesine ekildiğini açıklayan Kırbaş, “Müdürlüğümüz tarafından Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. S. Ahmet Bağcı’nın gözetiminde yürütülen bu çalışma ile bölgemiz ve ilimiz şartlarına uygun mısır çeşitleri gözlemlenerek, sonuçlar çiftçilerimizle paylaşılacaktır.” diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER