ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 16:55

Kırgızistan’ın dış ticaret hacmi 7 milyar dolara dayandı


Rusya, Kazakistan ve Belarus ortaklı üçlü gümrük birliğine girme hesapları yapan Kırgızistan’ın geçen yılki dış ticaret hacmi yaklaşık 7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kırgızistan Gümrük Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada 2013’de yapılan dış ticaret miktarı 6 milyar 800 milyon dolar olarak gerçekleştiği bildirildi. Ülkenin 2012’deki dış ticaret hacmi ise yaklaşık 6 milyar 19 milyon dolara olarak kaydedilmişti. 2013’te geçekleşen dış ticaretin önemli kısmını ithalat oluşturdu. Kırgızistan Gümrük Başkanlığı’nın verilere göre geçen seneki ticaretin 5 milyar 377 milyon dolarını ithalat oldu. Geri kalanını da ise ihracat teşkil etti.

Bu arada Kırgızistan’ın dış ticaretinin yüzde 45,5’i Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, geri kalan kısmı ise BDT dışı ülkelerle yapıldı.

Kırgızistan’ın ihraç ettiği ürünler arasında elektrik, su, et, deri, fasulye ve renkli metalar bulunuyor. İthal ürünleri arasında ise doğalgaz, petrol, beyaz eşya, temizlik malzemeleri ve değişik gıda ürünleri yer alıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER