ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 11:57

Kemaloğlu: Dünyada üretilen etin yüzde 58’i domuz eti

Kemaloğlu: Dünyada üretilen etin yüzde 58i domuz eti


Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, dünyada üretilen kırmızı etin yüzde 58’inin domuz eti olduğunu ve bunun da et piyasasında dengeleri bozduğunu söyledi.

    Eski adı Et ve Balık Kurumu olan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Bursa Ticaret Borsası (BTB) üyeleri ile bir araya geldi. Sektörün sorunları, geleceğe dair beklentilerin paylaşıldığını toplantısında konuşan Kemaloğlu, Et ve Süt Kurumu’nun kabuk değiştirdiğini ifade ederek, “Bir kurum ya hakem ya da oyuncu olur. Bu sebeple de biz hakem rolümüze geri dönerek, düzenleyici kurum olacağız.” dedi.

    Düzenleyici bir kurumun, perakende sektöründe yer almasının yanlış olduğunu söyleyen Kemaloğlu, şöyle konuştu: “Daha önceden yapılmış anlaşmalar olduğu için perakende sektöründen bir anda çekilemiyoruz; ancak zaman içinde tüm şubelerimizi kapatacağız. Diğer yandan da bütün kombinalarımızı ayrı bir şirkete devrederek özel sektör mantığına kavuşturacağız. Et ve Süt Kurumu sadece merkezde çekirdek bir kurum, piyasayı düzenleyen yapıya sahip bir organizasyon olacağız. Diğer şirketler özel sektörün hizmetine sunulacak şekilde piyasaya açılacak.”

    “TÜRKİYE ÜRETMEK ZORUNDA”

    Kurum olarak, üretimden tüketime kadar tüm aşamalarda etkin olarak, arz- talep dengesine dayalı fiyat istikrarı oluşturmak istediklerini ifade eden Kemaloğlu, şu bilgileri verdi: “Türkiye’de yeni bir modele, hayvancılığın yeniden ele alınarak değerlendirilmesine ihtiyaç var. Türkiye et açığı olan bir ülke. ‘Biz üretmeyelim, dışarıdan alalım’ mantığıyla olmaz. Türkiye üretmek zorunda. Ülkemizin müthiş bir zenginliği var. Bunu mutlaka kullanmamız gerekiyor. Bu noktada doğru yönetim öne çıkıyor. İyi bir yönetim olmadan üretemeyiz. Biz bunun için kurum olarak daha etkin olacağız.”

    Yeni yapılanmaları ile birlikte sektörü iyi bir şekilde analiz etme çalışmalarına başladıklarını açıklayan Kemaloğlu, “Hayvancılık sektöründe doğudan başlamak üzere yeni bir yapılanma sürecine girmek için hazırlıklarımız var. Piyasa düzenleme rolümüzle hayvancılığın hak ettiği noktaya gelmesi için yeni bir eylem planını hayata geçirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

    “AVRUPA’NIN BESLENDİĞİ ETİN YÜZDE 59’U DOMUZ ETİ”

    Dünya et üretiminin yüzde 85’inin 5 ülkenin elinde olduğunun altını çizen Kemaloğlu, şunları dile getirdi: “Dünyada 190 milyon ton kırmızı et üretimi var; ancak bunun yüzde 58’i domuz eti. Dünya sığırla beslense et piyasa dengeleri böyle olmazdı. Avrupa ülkelerinin bugün kırmızı et diye beslendiği gıdanın yüzde 59’u domuz eti. Uluslararası piyasada bizim gibi kırmızı et hassasiyeti olan ülkeler için kesinlikle bir piyasa derinliği yok.” KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER