ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 19:30

Kazancılardan çağrı


Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği (KBSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İlhan, “Türkiye’de termik santrallerin kurulumu için gerekli olan makine teçhizatının büyük bir bölümünü üretebiliriz. Ancak makinelerin ithalatından dolayı gelecek 10 senede 50 milyar TL’den fazla paranın dışarı gideceği öngörülüyor.” dedi.

‘Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, EIF 2013’ kapsamında ‘Enerjiyi Dışa Bağımlılıktan Kurtarmak, O Enerjiyi Üretecek Makineleri Yerlileştirmek’ konulu panel ATO Congresium’da yapıldı. Panelde söz alan KBSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İlhan, termik santralin yerli üretimden yararlanarak kurulmasını önerdi. İlhan, “KBSB üyeleri, ülkemizde kömürle çalışan termik santrallerin kurulumu için gerekli olan makine teçhizatının büyük bir bölümünü üretebilir. Ancak makinelerin ithalatından dolayı gelecek 10 senede 50 milyar TL’nin üzerinde paranın yurtdışına gideceği öngörülüyor.” ifadelerini kullandı.

Yerli kömürle çalışan termik santrallerin Türkiye şartlarına uygun olduğunu vurgulayan İlhan, şunları kaydetti:

"Cari açığı daraltma adına yapılacak yatırımların finanse edilmesinde en önemli kısıtlayıcı unsur finansmanın geri dönüş müddetidir. Ülkemiz, enerjide bu dönüşümü mümkün kılarken, finansman açığı nedeniyle kısa vadede kendini amorti edebilecek projelere öncelik vermek mecburiyetindedir. Bu durumda finansal olarak ülkemiz şartlarına en uygun enerji üretim metodu yerli kömür ile çalışan termik santrallerdir. Ülkemizin finansman açığı ve özel konumu; yerli kömür ile çalışan termik santralleri mecburi istikamet kılmaktadır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER