ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 16:58

Kazakların tatil tercihi ‘Antalya’


Dünya Turizm Örgütü’nün (DTÖ) 2012 yılı verilerine göre Kazakların tatil tercihlerinin başında Antalya geldiği ortaya çıktı.

Kazakistan’dan 2012 yılı içerisinde yaklaşık 400 bin turistin Türkiye’ye seyahat ettiğini açıklayan DTÖ, bu rakamın geçen yıla nazaran yüzde 20,3 arttığını duyurdu. Türkiye’ye giden turistlerin 224 bininin Antalya’da tatil yaptığını kaydeden DTÖ, Türkiye’de sırasıyla Antalya’dan sonra İstanbul, Muğla ve İzmir’in Kazak turistler tarafından tercih edilen iller arasında olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin Kazakistan Kültür Ataşesi Nilgün Kılıçarslan, Türkiye’nin son yıllarda turizm alanında yaptığı yatırımlar ile gelen turistlere kaliteli bir hizmet verdiğini kaydetti. DTÖ verilerine göre Türkiye'nin dünya sıralamasında 31,4 milyon turistle 6. sırada olduğunu kaydeden Kılıçarslan, Türkiye’deki tatil beldelerinde kaliteli ve yüksek servisin Kazakistan gibi ülkelerden gelen turist sayısında etkili olduğunu belirtti.

Kazakistan ve Türkiye arasındaki son zamanlardaki diplomatik ilişkilerin artması ve buna paralel olarak da hava ulaşımında karşılıklı sağlanan kolaylıklar ile Türkiye’ye giden turist sayısının daha da artacağına inandığını kaydeden Kılıçarslan, Kazakistan hedeflerinin bir milyon turist olduğunu belirtti.

Kazakistan Turizmciler Derneği ise yaptığı açıklamada, yurt dışına çıkan turistlerin yüzde 60-70’nin Türkiye’yi tercih ettiğini açıkladı.

DTÖ verilerine göre 2012 yılında en fazla turist alan ülkeler sıralamasında 77 milyonla Fransa geliyor. Diğer ülkeler ise sırasıyla şöyle: ABD (62 milyon), Çin (57 milyon), İspanya (57 milyon), İtalya (46 milyon), Türkiye (31,4 milyon), Malezya (25 milyon), Almanya (28,4 milyon), İngiltere (28,3 milyon) ve Avusturya (23 milyon).
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER