ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:38

"Kaza yapanın trafik sigorta primini artırıyoruz"


Zorunlu trafik sigortalarında serbest fiyat uygulamasına geçilmesi araç sahiplerinin tepkisi çekmele devam ederken Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak, yeni sistemi savundu. Sadece 2012'de 10 bin sahte hasar raporu tespit ettiklerinin altını çizen Koçak, "Havuzda toplanan primler hasar ödemeye yetmediği takdirde primleri yükseltmek zorunda kalıyoruz." dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı ve Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, Zaman Gazetesi Ekonomi Editörü Turhan Bozkurt'un hazırlayıp sunduğu, Skytürk360 TV'de yayınlanan Üç Nokta programına katıldı. Programda, trafik sigortası ve 1 Nisan'da yürürlüğe girecek olan kasko genel şartlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Koçak, bu konularda kamuyoundaki değerlendirmelerin asılsız olduğunu ve uygulamanın sürücülerin lehine olduğunu savundu. Koçak, "Öncelikle kaza yapan sürücülerin primlerini daha fazla artırıyoruz. Geçen sene 10 milyara yakın bir tazminat ödedik. Bunun yaklaşık yüzde 10 ile 20 arasında sahte hasarlara gittiğini düşünüyoruz." dedi. Koçak, bu tür suistimallerin dürüst ve kurallara uyan sürücülerin de yüksek prim ödemek zorunda bıraktığını söyledi.

Ölüm ya da yaralanma olmayan kazalarda taraflara serbest tutanak düzenleme imkanı veren mevzuat değişikliğinin yer yer istismar edildiğine dikat çeken Koçak, "Otoparklarda geri geri gelerek arkadaki arabaya çarpma şeklinde olan hasarların sayısı da oldukça fazla. Biz şirket olarak 60'ın üzerinde dava açtık. Yaklaşık 11-12 tane sahtekarlıktan ve dolandırıcılıktan hüküm yiyen sigortalılarımız oldu." bilgisini verdi.

Yeni sisteme göre poliçeleri dört ana gruba ayırdıklarını ifade eden Koçak, bir şirketten alınan teklifle poliçeden alınan teminatların rahat anlaşılması adına böyle bir ayrıma gidildiğini kaydetti. Koçak, yabancı şirketlerin sigortacılığa yatırım yaparken Türkiye'ye ağırlık vermesini ise kişi başına düşen prim rakamlarına bağlıyor. Buna göre dünyada kişi başına düşen sigorta primi 661 dolar, Türkiye'de ise 136 dolar. 10 yıl öncesinde bu rakam 25-30 dolar civarında idi. Koçak, "Gelinen nokta kadar dünya ortalamasını yakalamamız için muazzam bir büyüme potansiyeli vaad ediyor. Yabancı ilgisi sebepsiz değil ve devamı gelecek." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER