ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 16:20

Kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu

Kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu


Büyükbaş hayvan üreticileri artan maliyetler nedeniyle zarar ederken Kars'ta kaz yetiştiriciliği üretici için yeni bir gelir kapısı oldu.

Kars Kaz Evi İşletmesi sahibi Nuran Özyılmaz, bölgelerinde hayvancılıkla uğraşan birçok kişinin zarar ettiğini belirterek, kaz yetiştirenlerin ise herşeye rağmen kar ettiğini söyledi. Kars kazının yetiştiricisine geniş bir yelpaze sunduğunu aktaran Özyılmaz, kazın etinden tüyüne kadar her bölümünün para ettiğini savundu. Dışarıdan kaz için sürekli talep olduğunu belirten Özyılmaz, "Bu da Kars ekonomisinde istihdam oluşturan bir turizm ürünü olarak kazın ön plana çıkmasını sağlıyor. Yetiştiricilerinin geneli ise bayanlardan oluşurken erkek farklı işlerle uğraşıp ekonomiye katkısını sürdürebiliyor. Bu hususlar ister istemez hayvancılıkla uğraşıp zarar edenlerin dikkatini çekiyor.” dedi.

'KAZ, BÖLGENİN YENİ SEKTÖR KAPISI OLACAK'

Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği (KARSİAD) Genel Sekreteri Cengiz Kaya ise kazın iyi bir tanıtımla bölgede ekonomiye ve istihdama katkısının artırılabileceğini savundu.

Kars’ta ekonomisinde hayvancılık ve turizmin ön planda yer aldığını, son dönemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle hayvancılığın zor günler geçirdiğini hatırlatan Kaya, "Bölgemizde ciddi bir kazanç kapısı olan kaz besiciliğine rağbet artmaya başladı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Almanya’dan kaz tüyü için Kars'a yatırımcıları davet ettik. Kısaca kaz besiciliği, Kars ekonomisinin yeni gözdesi olma yolunda ciddi mesafeler almaya başladı. Bu konuda besicileri bilinçlendirme adına da tarım il müdürlüklerine, besicileri bilinçlendirmesi adına görevler düşüyor." açıklamasında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER