ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 15:11

"Kayıtsız olmayacağımızı belirtmek istiyorum''


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Kardeş, dost ve komşu ülke Irak'ın normalleşmesine katkı koyacak her projenin yanında olduğumuzu ve bunlara kayıtsız olmayacağımızı belirtmek istiyorum'' dedi.
     Bakan Yıldız, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) düzenlediği, ''Bölgesel ve Küresel Enerji Güvenliği: Türkiye'nin Rolü'' konulu panelde yaptığı konuşmada, bugün dünyada 1,4 milyar insanın hala enerjiyle tanışmamasının ciddi sosyolojik bir olgu olduğunu söyledi.
     Siyasetin enerjisinin daha çok konuşulduğunu ama bugün enerjinin siyaseti üzerinde konuşulması gerektiğini ifade eden Yıldız, önemli bir kavram olan enerjinin, gerginliğe de barışa da neden olabildiğini anlattı.
     Enerji politikalarında siyasi istikrarın önemine işaret eden Bakan Yıldız, Türkiye'nin nükleer güç santralleriyle ilgili 1956 yılında kararını verdiğini ancak aradan geçen onca zaman ve hükümetler döneminde bu konuda bir ilerleme sağlanamadığını kaydetti.
     ''Türkiye'nin darbelerle kaybettiği alan sadece siyaset değil enerji. Bunun en fazla acısını çeken sektörlerden bir tanesidir'' diyen Bakan Yıldız, kararların uygulanamamasının arkasındaki temel nedenin siyasi istikrarsızlıkların verdiği tehdit olduğunu bildirdi.
     Şu anda Türkiye'de enerji sektörüyle ilgili birçok projenin geliştirildiğini anlatan Yıldız, ''Türkiye'de sayın Başbakanımızın ve bütün kadrosunun bu ülkenin idaresine koyduğu irade, o kadar çok sektörü olumlu etkilemiştir ki. Biz şeffaflığın gücünü kullanıyoruz. Türkiye coğrafyasından kaynaklanan avantajlarını iyi kullanıyor'' dedi.
     Bakan Yıldız, Kuzey Irak'ta enerji sektörüyle ilgili yapılacak yatırımlara ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin hiç bir projeye kayıtsız kalamayacağını söyledi. Irak'ın bir bütün olduğunu, Türkiye'nin de buna itina gösterdiğini vurgulayan Bakan Yıldız, şöyle konuştu:
     ''Irak bir bütünse ki öyle, güneyi ile kuzeyi, doğusu ile batısının fark etmemesi lazım. Niye biz güneyinde 2 yıl önce 25 milyar dolarlık işi konsorsiyum üyeleriyle beraber aldığımızda hissemize 5,5 milyar dolarlık bir pay düştüğünde kimse bir şey demedi de şimdi kuzeyi ile alakalı bir şey söylüyor. Irak bir bütünse bütün gelirler Irak'ın tamamının olacaktır. Biz burada tutarlı davranıyoruz. Nasıl münhasır ekonomik sahanın muvazaalı alanında uluslararası hukuka aykırı olarak doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs yönetiminin yaptığını doğru bulmuyorsak, eğer o işe devam edecekse Kıbrıs'ın tamamınındır diyorsak ister Irak'ın kuzeyinde isterse güneyinde nerede olursa olsun elde edilecek gelirler Irak'ın tamamınındır. Merkezi ırak hükümetinin en önemli kırmızı çizgisi budur. Doğrusu da budur.''
     Türkiye'nin enerji alanında kaynaklarını ve güzergahlarını çeşitlendireceğini belirten Bakan Yıldız, ''Irak'ın normalleşmesini sağlayacak ana unsur burada geliştirilecek projelerdir. Ne kadar proje geliştirirseniz o kadar fazla Irak normalleşir. Kardeş, dost ve komşu ülke Irak'ın normalleşmesine katkı koyacak her projenin yanında olduğumuzu ve bunlara kayıtsız olmayacağımızı belirtmek istiyorum'' dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER