ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:25

Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele proje yarışması


 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadelede Etkinliğin Artırılması konulu proje yarışmasında ödül almaya hak kazanan projelere ilişkin, "Maliye Bakanlığı olarak bütün öneri ve projelerden istifade edeceğiz. Bunların uygulanabilir olanlarını uygulamaya da koyacağız" dedi.
     Şimşek, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadelede Etkinliğin Artırılması konulu proje yarışmasının sonuçlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, bu proje yarışmasının amacının, toplumun tüm kesimlerini desteğini almak, toplumsal farkındalığı artırarak kayıt dışı ekonomi ile mücadeleyi güçlendirmek olduğunu belirterek, Türkiye'deki ortak akıldan faydalanmak istediklerini kaydetti.
     Bakan Şimşek, toplumsal farkındalığın artırılması için geçen sene yarışma fikrinin ortaya konulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
     "Bu yarışmayı 81 ilimizdeki kamu kuruluşlarımız, üniversitelerimiz, STK'larımız ve AVM'ler gibi vatandaşlarımızın sıklıkla gittiği yerlerde, internet sitemizde duyurduk. Yarışma genel ve akademik olmak üzere iki kategoride gerçekleştirildi. Akademik kategorideki amacımız, bu işin akademik perspektif ile iyi bir şekilde irdelenmesi için özgün, uygulanabilir, bilimsel çalışma kurallarına uygun projelerin sunulmasıydı. Genel kategoride ise kayıt dışı ekonomi ile mücadelede özgün bir projesi olan tüm vatandaşlarımızın çalışmaları seçici kurul tarafından dikkate alındı."
     Söyleyecek sözü olan herkese bir platform yarattıklarını anlatan Şimşek, yarışmaya her kesimden katılım sağlandığını söyledi.
     Şimşek, yarışmada, genel kategoride 364, akademik kategoride 19 olmak üzere 383 projenin seçici kurul tarafından değerlendirmeye alındığını belirterek, yarışmaya 65 ilden katılım olduğunu, 42'si kadın toplam 341 yarışmacının katıldığını aktardı.
     Yarışmaya, temizlik işçisi, öğrenci, akademisyen, polis memuru, maliye personeli, mahkum, serbest mali müşavir, avukat, emekli, psikolog, mühendis, idareci gibi her kesimden katılım olduğunu vurgulayan Şimşek, "Seçici kurulumuzun değerlendirmesinin ardından ödüle hak kazanan projeler belirlendi. Genel kategoride özgünlük ve uygulanabilirlik, akademik kategoride özgünlük, uygulanabilirlik ve bilimsel çalışma kurallarına uygunluk kriterleri göz önünde bulunduruldu" diye konuştu.
    
     -Ödülü kazananlar-
    
     Bakan Şimşek, akademik kategoride Alparslan Uğur ve Emin Kömürcüler tarafından ortaklaşa hazırlanan projenin birinciliğe layık görüldüğünü belirterek, şunları ifade etti:
     "Bu projede, ahilik kurumundaki uygulamalarına paralel bir yapılanma çerçevesinde meslek kuruluşlarının daha etkin bir hale getirilmesi, mesleki etik kurallarının belirlenmesi, kayıt dışılığa ilişkin eğitim verilmesini ve mesleki kuruluşların vergi ile sosyal sigortalar konusunda kontrol aracı vazifesi görmesini öngörmektedir."
     Ahiliğin hem toplumun hem de komşunun hukukunu dikkate alacak şekilde işin ahlaki boyutunu öne çıkaran dünyaya örnek bir müessese ve kültür olduğunu ifade eden Şimşek, meslek kuruluşlarının bu çalışmayı değerlendirmelerini beklediğini söyledi.
     Şimşek, Hakan Bay, Doğan Bakırtaş ve Ahmet Aysu tarafından ortaklaşa hazırlanan projenin ise akademik kategoride ikincilik ödüne hak kazandığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "İkinciliğe layık görülen proje ise elektronik kimlik kartlarının yaygınlaştırılması vasıtasıyla ticari, zirai ve mesleki faaliyetleri nedeniyle kazançlarını beyan etmek zorunda olan kişiler dışındakilere vergi ödül sistemini getirilmesini önermişler. Kazanılan vergi ödüllerinin elektrik, su ve doğalgaz faturalarının ödenmesine kullanılmasını ve buna uygun hukuki alt yapının oluşturulmasını öngörmüşler. Bu da örnek olabilir."
     Genel kategoride Eren Öztürk'ün projesinin birincilik ödülünü kazandığını belirten Şimşek, "Bu projede, çipli kimlik kartı uygulamasına entegre olarak yapılan alışverişten doğan KDV'nin yüzde 3'ünün e-devlet uygulamaları ile trafik cezası ve sosyal güvenlik prim borçları gibi devlete olan borçlarının ödenmesi öngörülmüştür" dedi.
     Şimşek, Erkan Özdemir'in hazırladığı projenin genel kategoride ikinciliğe layık görüldüğünü ifade ederek, "Bu projede nakliye sektöründe otomasyon sisteminin kurulması, e-nakliye portalının devreye alınması, taşımacılıkta yük yol belgesi kullanılması ve sistemden iletilmesini öngörmektedir" şeklinde konuştu.
     Bakan Şimşek, yarışmada birincilere 25 bin lira, ikincilere ise 15 bin lira ödül verileceğini anlatarak, "Maliye Bakanlığı olarak bütün öneri ve projelerden istifade edeceğiz. Bunların uygulanabilir olanlarını uygulamaya da koyacağız" ifadelerini kullandı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER