ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 19:26

"Kayısı ağaçları için 19 Mayıs'a kadar don riski var"


Malatya İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Bayram Murat Asma, kayısı ağaçları için 19 Mayıs’a kadar don tehlikesinin devam ettiğini, çiftçilerin, ağaçlarını don ve dolu riskine karşı sigorta yaptırmalarının yerinde olacağını söyledi.

Tarım Sigortaları Havuz İşletmeleri A.Ş (TARSİM), Malatya’da ziraat odaları ve birlik yöneticilerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Ziraat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Bayram Murat Asma, burada yaptığı konuşmada, Malatya’daki üreticilerin üretim ile ilgili ciddi sorunları olduğunu, 19 Mayıs’a kadar don tehlikesinin devam ettiğini belirtti. Asma, don ve dolu teminatının çiçeklenme ile başladığını ve üreticilerin sigorta yapmaları için geç kalmamalarını önerdi.

Malatya Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi ise bu yıl hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyrettiğini, devlet destekli tarım sigortalarının teminatları içerisinde bulunan bir hasarın meydana gelmesi halinde, 2090 Sayılı Afet Kanunu'nun işletilemeyeceğini ifade etti. Selvi, üreticilerin problem yaşamamaları için sigorta yaptırma hususunda özen göstermelerini istedi.

Toplantıda, devlet destekli tarım sigortalarının 2007 yılından bugüne kadar olan üretim değerleri, 2013 yılı değişiklikleri, poliçe son kabul tarihleri, üreticilerin, poliçe düzenlenirken dikkat etmesi gereken hususlar anlatıldı. Toplantıya; Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, ilçe ziraat odası başkanları, üretici birlik başkanları, TARSİM Malatya Bölge Müdürü Sabri Akın ve Bölge Müdür Yardımcısı Bünyamin Kadak katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER