ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 22:50

"Katma değer zincirini yukarı çıkarmamız lazım"

"Katma değer zincirini yukarı çıkarmamız lazım"


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hükümet olarak Ar-Ge’ye büyük önem verdiklerini belirterek, “Çünkü ülkemizin katma değer zincirinin de yukarılara çıkması lazım. Yani bu gün 1800 kilogram domatesle ancak bir Ipad alabiliyorsunuz. Veya 27 TIR mermer blogu ile ancak bir tomografi cihazı alabiliyorsunuz.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eşi Esra Şimşek ile birlikte Bursa’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
İlk olarak Bursa Valisi Şahabettin Harput'u tarihi Heykel Valilik binasında ziyaret eten Bakan Şimşek daha sonra Büyükşehir Belediyesi'ne ve AK Parti Bursa İl Başkanlığı'na geçti. Bakan Şimşek’e AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe eşlik etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, teşkilat mensuplarının sahada ki çalışmaları ile Türkiye’nin dört bir yanından eserler yapılın hizmet verildiğini söyledi.

Hükümet olarak temel önceliklerinin insan olduğunun altını çizen Şimşek, “Bu nedenle biz beşeri sermayeyi yani insana yatırım öncelikli yaptık. Mesela bütçemizde en büyük kaynağı eğitime ayırıyoruz. 2002 yılında 11 milyar’ın üzerinde bir kaynak eğitime ayrılıyordu, bu sene bu 68 milyar lirayı aşmış olacak. Yani bu dönemde enflasyon yüzde 140, fakat burada ki artış 6 kat. Hatta bütçe harcamalarına oranı yüzde 17’ye çıktı. Yani bütçenin yüzde 17’sini biz eğitime ayırıyoruz.” dedi.
Milletten toplanan kaynağı yeniden milletin geleceği olan insana yatırım yaptıklarını belirten Şimşek, “Sağlıkta beşeri sermayeli yatırım. Sağlıkta da bu sene 68-69 milyar lira kaynak ayrılacak. Bu da yine bütçenin yüzde 17’sine tekabül ediyor. Yani sadece eğitim ve sağlığa biz bütçemizin yaklaşık yüzde 34-35’ini ayırıyoruz. Bu da bizim neyi önceliklendirdiğimizi göstermesi açısından çok manidar.” şeklinde konutu.

“AR-GE’YE ÖNEM VERİYORUZ”

Bu kapsamda altyapıya da öncelik verdiklerini anlatan Bakan Şimşek, bütün bunlara ilave olarak Ar-Ge’ye de öncelik verdiklerini belirterek, “Çünkü ülkemizin katma değer zincirinin de yukarılara çıkması lazım. Yani bu gün 1800 kilogram domatesle ancak bir Ipad alabiliyorsunuz. Veya 27 TIR mermer blogu ile ancak bir tomografi cihazı alabiliyorsunuz. İşte bizim katma değer zincirinde daha çok bilgi ve teknoloji yoğun ürünlere geçmemiz lazım. Bunu da sağlama için hem özel sektöre ciddi teşvik veriyoruz Ar-Ge yapın diye, hem de biz kamu olarak muazzam bir çaba içindeyiz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e konuşmanın ardından AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın tarafından plaket takdim edildi. Bakan Şimşek, daha sonra Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında iş adamları ile buluşmak üzere BTSO’ya hareket etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER