ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 13:59

Katar, 2022 FIFA Dünya Kupası’na dev projelerle hazırlanıyor


 Körfez ülkelerinden Katar’ın 2022 Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında altyapı çalışmalarına hız verdiği bildirildi. Dokuz yıl sonra düzenlenecek şampiyona için ülkeye 500 binin üzerinde futbolseverin gelmesi bekleniyor.

Katar Demiryolları Şirketi, başkent Doha şehir merkezini birden fazla stadyuma da bağlayacak 216 kilometre uzunluğundaki Doha Metro’sunun yapımı için yaklaşık 5,5 milyar dolar değerinde ihaleye çıktrı.

Bunların arasında şehir merkezi ile havaalanını birbirine bağlayan 8 milyar riyal değerinde 12 kilometrelik Kırmızı Hat yeraltı bölümleri bulunuyor. Hattın ihalesini Katar servet fonu Katari Diar’a ait QDVC, Fransız Vinci, Güney Koreli GS Mühendislik ve İnşaat ve yerli Derviş Mühendislik aldı.

İkinci 8milyar riyallik ihale çerçevesinde Yeşil Hattın 15 kilometrelik yeraltı bölümleri inşa edilecek. Şehrin kuzey ve güneyini bağlayacak ihaleyi Avusturyalı Porr, Suudi Binladin Grubu ve yerli HBK Müteahhitlik Şirketi aldı.

Yine dört milyar riyal değerinde iki büyük istasyon inşa ihalesi Güney Koreli Samsung C&T’ye, İspanyol OHL ve yerli Qatar İnşaat Şirketi’ne verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER