ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 11:06

Kaskoda önemli değişiklik

Kaskoda önemli değişiklik

Yeni düzenleme ile kaskolu araçlarla ilgili tartışmalar bitmiyor.


Hazine Müsteşarlığı, Kasko'da şartları değiştirdi. Kaskolu araçlarla ilgili tartışmalar bitmiyor. Araç sahipleri sigortacılardan, sigortacılar otomotiv şirketlerinden dertli.

Hazine Müsteşarlığı'nın kasko sigortasında yaptığı değişiklikler işte bu tartışmalara son verecek.

İlk değişiklik, pert olmuş ya da çalınmış araçların değeri ile ilgili. Araç pert olduğunda ya da çalındığında vatandaş poliçede yazan değeri beklerken, sigorta şirketleri piyasa değerini ödüyor.

POLİÇEDE RAKAM YAZMAYACAK

Yeni uygulama ile artık poliçeye sigorta değeri yazılmayacak. Aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınacak ve prim de buna göre ödenecek.

Sigorta Yetkilisi Murat Veyseller; ''Bazı sigorta şirketleri bellli bir miktarın üzerinde fiyat yazabiliyorlar. Poliçenin üzerine bu da müşterinin cebinden çıkacak olan brüt pirime yansıyordu yani müşterinin cebinden daha fazla para çıkıyordu'' diye konuştu.

PEKİ RAYİÇ BEDEL NASIL BELİRLENECEK?

Bu bir internet sitesi olabileceği gibi; oto pazarı, başka bir kurum ya da kuruluş da olabilir. Bunların hepsi baştan poliçeye yazılacak. Böylece hasar da rayiç bedel nereden belirlendiyse, oranın piyasa değerinden ödenecek.

Murat Veyseller ; "Piyasa rayiç bedeli müşterinin istediği gibi olmayabiliyordu. Yeni yasayla beraber müşterilerimiz memnun olacak diye düşünüyorum'' dedi.

İkinci el bir araçların kaskosunda ise sigorta şirketi de piyasa rayiç bedelini belirlemede, oto alım-satımı yapılan internet sitelerinden birini referans alıyor. Şirket, internet sitesine bakarak, aracınızın piyasa bedelini tespit edecek, primi ona göre belirleyecek. Poliçeye de referans olarak internet sitesini yazacak. 

Eğer, poliçede rayiç bedel belirlemede referans alınan kurum ya da kuruluş yazmıyorsa, o zaman Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınlandığı rayiç bedel listesine göre hasar ödenecek. 

YEDEK PARÇA TEMİNİ

Tartışmaların yaşandığı bir diğer konu ise yedek parça temini aracın onarımı şirketin belirleyeceği mi yoksa sigortalının istediği yerde mi yapılacak? Ya da onarım yapılırken orjinal yedek parça mı kullanılacak, yoksa eş değer parça mı kullanılacak?

Değişiklik ile bu kriz de çözüldü. Bunların hepsi poliçede yazılacak. Eğer aracın onarımının nerede yapılacağı ve hangi yedek parçanın kullanılacağı sigorta şirketi tarafından poliçede belirtilmezse araç, sigortalının istediği serviste onarım görecek ve yine sigortalının istediği parça kullanılacak.

Uygulama 1 Nisan'dan itibaren hayata geçecek.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER