ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 09:19

Kartta 1000 TL'lik limit... Telaşa gerek yok!

Kartta 1000 TLlik limit... Telaşa gerek yok!

BDDK'nin açıklamasının ardından tüketicileri kredi kartı limitlerini düşeceği korkusu sardı.


BDDK’nın geçen hafta açıkladığı 1000 TL’nin altında geliri olanların kredi kartlarına 1000 TL’lik limit sınırlaması sanıldığı gibi mevcut kartlar için değil, alınacak yeni kredi kartları için gerçerli olacak. BDDK yetkilileri, “Geliri düşük olup, 1000 TL’nin üzerinde limitli kartı olanlar telaşlanmasın. Yönetmelik geçmişi değil, geleceği kapsayacak” dedi.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) geçen hafta tüketici kredileri ve kredi kartı limitleriyle ilgili yayımladığı ve kamuoyunda geniş yankı bulan yönetmelik taslağında, 1000 TL’nin altında geliri olan ve gelirini belgeleyemeyenlere yönelik 1000 TL’lik kredi kartı limiti sınırlamasının, yeni verilecek kartlar için geçerli olduğu, mevcut kredi kartlarını kapsamadığı ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre, BDDK’nın yönetmelik taslağını yayınlamasının ardından, yeni uygulamaların özellikle asgari ücretlileri, geliri tam olarak belli olmayanları ve kayıtdışı çalışıp da bir şekilde kredi kartı olanları nasıl etkileyeceği, mevcut kart limitlerinin düşüp düşmeyeceği kamuoyunda geniş bir tartışmaya yol açtı.

SADECE YENİ BAŞVURULARDA

Ancak BBDK’nın bir üst düzey yetkilisi, “Başta asgari ücretliler ve kayıtdışı çalışanlar olmak üzere, limitin sınırlanması koşullarını taşıyanların telaşlanmasına gerek yok. Söz konusu 1000 TL’lik limit sınırlaması yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2014 tarihinden sonraki kredi kartı başvuruları için geçerli olacak” dedi. Taslağın geçmişte alınmış kredi kartlarını kapsaması durumunda tam olarak kaç kişiyi etkileyeceği bilinmiyor. Bu nedenle BDDK’nın yönetmeliğin geçmişi kapsaması durumunda, işlerin çok daha karmaşık hale geleceği öngörüsüyle sadece yeni kredi kartı başvuruları için geçerli olması yoluna gittiği kaydedildi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER