ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 13:57

Karadeniz Komisyonu'da devir teslim


Karadeniz Komisyonu Başkanlık görevini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş devraldı.

Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülkenin (Türkiye, Romanya, Gürcistan, Bulgaristan, Rusya ve Ukrayna) imzalamış olduğu Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Bükreş Sözleşmesi) icra organı olarak görev yapman Karadeniz Komisyonu, 28. Olağan Komisyonerler Toplantısı tüm taraf ülke temsilcilerinin katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Toplantı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Komisyon Başkanlığı görevi bir yıllığına Rusya Federasyonu’ndan Türkiye’ye devredildi. Komisyon Başkanlığını Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Ercan Tıraş yürütecek.

Başkanlık görevini devreden Rusya Federasyonu temsilcisi Natalia Tretiakova, Türkiye’ye çalışmalarında başarılar dilediğini belirtti. Türkiye adına görevi devralan Müsteşar Tıraş da çalışmaları için Rusya Federasyonu temsilcisine teşekkürlerini iletti.

Toplantıda Karadeniz’in kirliliğe karşı korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için gereken tedbirler ve işbirliği çalışmaları Karadeniz’e kıyıdaş ülke delegasyonları tarafından ele alındı.

Toplantıda, komisyonun 2012-2013 Bütçesi kabul edilerek, ülkeler tarafından sözleşme kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar değerlendirildi. Deniz çevresinin korunması ile ilgili uluslar arası organizasyon temsilcileri ile istişarelerde bulunan komisyon, Karadeniz, Akdeniz ve Atlantik Alanlarında Deniz Memelilerinin Korunması Anlaşması Daimi Sekreteryası (ACCOBAMS) ile Karadeniz Komisyonu arasında işbirliğinin arttırılması için bir mutabakat zaptı imzaladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER