ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 15:15

Kara taşımacılığında işbirliği


Özbekistan ve Türkiye, uluslararası karayolu taşımacılığında işbirliğini geliştirme kararı aldı. Türk-Özbek Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı (KUKK) Taşkent’te yapıldı. Toplantı kapsamında iki ülke arasında kara taşımacılığı konusunda işbirliği protokolü imzalandı.

28 Nisan 1992’de iki ülke arasında imzalanan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması’nın 7. maddesi uyarınca düzenlenen, Türk-Özbek Kara Ulaştırması Karma Komisyon toplantısı Taşkent’te gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkiye tarafından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Türkiye'nin Taşkent Büyükelçiliği yetkililerinden oluşan bir heyet iştirak etti. Heyete Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu başkanlık etti.

Toplantıya, Özbek tarafını temsilen, Kara ve Nehir Ulaştırması Ajansı, Dış Ekonomik İlişkiler, Yatırım ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı nezdindeki Cumhuriyet Yol Vakfı, Dışişleri Bakanlığı, Devlet Gümrük Komitesi, “Ozotoyol” Devlet A.Ş. yetkilileri iştirak etti.

Karma Komisyon toplantısında, uluslararası karayolu taşımacılığı ile ilgili pek çok konu üzerinde duruldu. İki taraf arasında toplantı sonuçlarıyla ilgili bir protokol imzalanırken, taraflar ikili işbirliğinin geliştirerek sürdürülmesi üzerinde mutabık kaldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER