ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 14:49

Kar tipi lastik TIR'cıyı vurdu

Kar tipi lastik TIRcıyı vurdu


Uygulanmaya 1 Aralık 2012'de başlanan zorunlu kış lastiği mecburiyeti, araç lastiği satanları ve lastikçi esnafını memnun ederken, TIR'cı esnafını ise mağdur etti.

        Samsun Vezirköprü TIR Nakliyecileri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yaşar Uzun yaptığı açıklamada, “Bu yıl yürürlüğe konan ve ticari taşımacılık yapan araçların belirli tarihler arası kar tipi lastik takmasını zorunlu kılan uygulama, maalesef yine bizleri mağdur etmiştir. Bizler taşıyıcı esnafı olarak zaten sürekli yollarda olduğumuzdan ve zor hava koşullarıyla mücadele ettiğimizden, kar tipi lastiklerimizi her kış döneminde takıyorduk. Bu uygulamanın zorunlu olmasıyla geçen yıl 900 TL'ye aldığımız lastikler bu yıl bin 400 lira oldu. Bu da bizleri ciddi manada zora soktu. Üstelik şu anda almak istesek bile lastik bulamıyoruz. Kime gitsek 'sipariş verdik, gelince haber vereceğiz' diyorlar. Kış lastiğini takmayana 500 lira ceza yazacaklarmış. Biz zaten takarken geçen yıla göre lastik başına 500 lira fazla ödeyerek mağdur edildik. Yetkililerin bu duruma el atmasını ve fahiş fiyat uygulamasından vazgeçilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz.” dedi.

        Uzun, ayrıca bu yıl trafik poliçelerindeki artışa da değinerek “Geçen yıl 750 TL'ye yaptırdığım aracın trafik sigortası, ne hikmetse bu yıl bin 400 liraya çıktı. Bu artışı da anlayabilmiş değiliz. Buna bağlı olarak kasko fiyatları da aynı oranda arttı. Bizler taşıma ücretlerine zam isteyince sadece mazota gelen zam üzerinden pazarlık masasına oturabiliyoruz. Ama yan etkenler artık iyice belimizi büktü. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen yetkililerin taşıyıcı esnafının mağduriyetlerine de çare üretmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER