ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 13:51

Kanimba: Ruanda’nın EXPO oyu İzmir’in


 Ruanda Ticaret ve Sanayi Bakanı François Kanimba, İzmir’in EXPO 2020 adaylığını destekleyeceklerini söyledi. Ucuz ve kaliteli Türk ürünlerinin ülkesinde rekabet şansının yüksek olduğunu ifade eden Kanimba, İzmirli işadamlarını ülkesine davet ederek, “Altyapı yatırımları konusunda ülkemde önemli bir pazar var. İnşaat, enerji, tarım, turizm, finans konusunda yapılacak yatırımlarda her türlü işbirliği ve desteğe hazırız.” dedi.

Afrika’nın gelişen pazarı Ruanda’nın Ticaret ve Sanayi Bakanı François Kanimba ve beraberindeki Ruanda Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Niyigene Alphonsine, Ruanda Yatırım Ajansı Başkanı Namara Hannington, Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (ESİDEF) organizasyonunda İzmir Genç İşadamları Derneği (İGİD)'nin misafiri olarak İzmir’e geldi. Derneğin, Gaziemir ilçesindeki binasında yapılan toplantıda konuşan Bakan Kanimba, ülkesindeki ticari imkanları anlattı ve İzmirli işadamlarını yatırıma davet etti. Bakan Kanimba, Ruanda’nın fırsatlarla dolu olduğunu, ülkesinin global reformist ülkeler sıralamasında dünya ikincisi olduğunu vurguladı.

İGİD Başkan Yardımcısı Selim Doğanata da konuk bakandan İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için misafir bakandan destek sözü aldıklarını belirterek, gelişen liberal ekonomisiyle dikkat çeken Ruanda’ya iş gezisi düzenleyeceklerini kaydetti. Afrika’nın Türk ihracatçılar için yükselen yıldız niteliğinde olduğunu ifade eden İGİD Başkan Yardımcısı, “İzmirli işadamları, mutlaka Afrika’ya girmeli. İGİD’in bu kıtaya hedef pazar olarak yoğunlaşmasının ardından her geçen gün daha fazla üyemiz yöneliyor. İzmirli KOBİ’lerin Afrika pazarına ilgisini geliştirmek için üyesi bulunduğumuz Türkiye Sanayici ve İş Adamları Konfederasyonu (TUSKON) ve ESİDEF organizasyonuyla bölgeye gidiyor, Afrikalı işadamı heyetlerini de İzmir’de ağırlıyoruz. Hedefimiz, daha çok İzmirli işadamını Afrika pazarına taşımak.” şeklinde konuştu.

AFRİKA’NIN GELİŞEN PAZARI RUANDA VE EKONOMİSİ

Orta Afrika ülkesi Ruanda Cumhuriyeti'nin denize kıyısı yok ve 26 bin 500 kilometrekare yüzölçümüne sahip. Komşuları Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Brundi, Tanzanya ve Uganda. Tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisi, 2000 yılından sonra Afrika’nın en hızlı gelişenleri arasında yer alıyor. Ülke topraklarının yüzde 40’ını, nüfusunun yüzde 90’ını geçindiren tarım alanları oluşturuyor. Kahve ve çay, en önemli ihraç ürünleri. Dünyanın en kalitelisi olarak nitelendirilen Ruanda kahvesi, ülke ihracatının yüzde 75’ini oluşturuyor. En önemli zenginliği ise son yıllarda çıkarılan doğalgaz.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER