ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 17:27

Kanaviçe Sokak kuruldu


Trabzon’da kadın girişimcinin kendi ürettikleri el emeği ürünlerini satışa sunacakları ‘Kanaviçe Sokak’ın açılışı yapıldı. Kadın girişimcilere destek amacıyla hazırlanan sokakta 14 dükkan bulunuyor.

Avrasya Pazarı içersinde oluşturulan Kanaviçe Sokak, Trabzon Valiliği ve Belediyesinin desteğiyle Trabzon Ticaret Sanayi Odası (TTSO) ve Kadın Girişimciler Kurulu tarafından ‘Kadın Kadına El Veriyor Projesi' kapsamında hayata geçirildi. Vali Recep Kızılcık, açılışta töreninde yaptığı konuşmada, kadınların hayatın tüm alanlarında daha fazla yer alması için önemli yasal düzenlemeler yapıldığını belirtti. Bu kapsamda kadın girişimcileri de özellikle desteklediklerini anlatan Kızılcık, mikro kredilerle bugüne kadar bin 500’e yakın kadına destek olduklarını dile getirdi.

Girişimciliği çok önemsediklerini belirten Vali Kızılcık, “Bizim girişimcilere ihtiyacımız var. Girişimci kendinden ziyade binlerce insanı istihdam ederek ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadırlar. Sosyal içerme projelerini önemsiyoruz. Kanaviçe Sokak örneği aslında bahsettiğimiz tüm projelerin hülasasıdır. Kadınlarımızın bu imkanlarla toplumun tüm alanlarına etkin olarak girebilmelerini sağlayacaktır.” diye konuştu.

Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Gürkök de hayata geçirilen projeyle kadınların evlerinde ürettikleri ürünleri pazarlama imkanına kavuştuklarını ifade etti. Çalışmanın tamamen yerel kaynaklarla yapıldığını belirten Gürkök, “14 kadın girişimcimiz burada el ürünlerini satarak pazar içinde bir farkındalık oluşturmaktadırlar. Bize düşen görev burada ürünlerini satıp istihdam yaratan kadınlarımıza destek olmaktır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER