ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 12:13

Kanal İstanbul ne zaman başlayacak?

Kanal İstanbul ne zaman başlayacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kanal İstanbul için 3-4 alternatif üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “1.5 ay içerisinde Kanal İstanbul’un yeri belli olacak” dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Hürriyet Mahallesi’ndeki açılış törenine katıldı. Buradaki törene Vali Ali Yerlikaya, AK Parti Milletvekilleri Ziyaeddin Akbulut, Özlem Yemişçi, Belediye Başkanı Adem Dalgıç ve çok sayıda davetli katıldı. Birlikte kurdele keserek binayı açan Bayraktar, hizmet binası içinde inceleme yaptı.

"1,5 AY İÇERİSİNDE BELLİ OLACAK"

Bakan Bayraktar gazetecilerin Kanal İstanbul Projesi ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Kanal İstanbul için 3-4 alternatif üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bayraktar, “Şuanda kanalın güzergahı net olarak belli değil. Bunu hiç kimse bilmiyor. 3-4 tane alternatif yer var. Bu yerler üzerinde çalışmalar devam ediyor. 1.5 ay içerisinde kanalın yeri belli olacak. Bende bilmiyorum neresi olduğunu. Yerini bilsem sizinle paylaşırım” dedi.

Orman başta olmak üzere birçok hususu göz önünde bulundurduklarını aktaran Bayraktar, “3-4 tane yer var. Bu yerin ekonomik, kısa, mevcut boğaza alternatif olması, istimlak ve kamulaştırmanın az olması bunların hepsine dikkat ediyoruz. Yeri belli olduğunda paylaşacağız. Ormanlar başta olmak üzere her hususa dikkat ediyoruz” dedi.

Ergene Bölgesi’nde oluşan kirliliğin Tekirdağ ilinin en önemli sorunlarından biri olduğunu açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar “Sayın Başbakanımız Ergene Havzasının atık sularının temizlenmesi ile çok yakında ilgileniyor. Tekirdağ Valimize ve Orman ve Su işleri Bakanımızı ve bana ayrı ayrı talimat verdi. Biz de bugün burada Ergene Havzası ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapacağız. Edirne ve Kırklareli’ndeki nüfusu 10 binin üzerinde olan yerleşimlerdeki ilçe ve belde belediyelere, arıtmalarını tamamlamaları için tek tek yazı gönderdik. Tekirdağ’daki arıtma çalışmasının bir kısmını Devlet Su İşleri yapıyor, bir kısmını da biz İller Bankası olarak gerçekleştiriyoruz. Bu bölgenin temizlenmesi için 3,2 milyar TL para ayırdık. Sadece İller Bankası’ndan buraya aktarılan para 263 milyon TL. Bunun 110 milyonu arıtma tesislerine gidecek. OSB’lerin yüzde yüz arıtma yapacak şekilde tesislerini tamamlamalarını istiyoruz. Önümüzdeki 2, 2,5 yıl içerinde tamamının arıtması bitecek ve nehri pırıl pırıl akar hale getireceğiz” dedi.

400 FİRMAYA 12 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Bölgedeki atıksu arıtma tesislerini iki sene içerisinde yüzde seksenin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Bakan Bayraktar “2012 yılı sonunda Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il Müdürlüğü’nün yapmış olduğu denetimlerde 400 civarında firmaya toplam 12 milyon TL ceza kesildi. Maalesef 81 il içerisinde Tekirdağ, atık kirliliği bakımından ceza kesilen illerin başında geliyor. Önümüzdeki 2 sene içerisinde yapacağımız çalışmalar ile buradaki atıksuların yüzde 80’i tam anlamıyla arıtılıp, Marmara’ya vereceğiz. Hem renk bakımından hem tortu bakımından da yeni tedbirler alıyoruz” dedi.

Açılışın ardından Tekirdağ Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Bayraktar, daha sonra kalacağı otele gitti. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER