ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 01:48

Kamerunlu iş adamları bu sırrın peşinde

Kamerunlu iş adamları bu sırrın peşinde


Ekonomik model olarak Türkiye’yi örnek alan Kamerunlu iş adamları, dernekleşerek, 'Çin Malı Yerine Türk Malı' sloganını seçti.

Türkiye’den, yol göstericilik yapmasını isteyen Kamerun İş Adamları Derneği (CAMBUG) Başkanı Ebubekir Kariwa, “Ekonomik gelişmeye ilişkin Türkiye tecrübesini ülkemize aktarmayı amaçlıyoruz. En çok merak ettiğimiz konu ise Türkiye’nin 1980’de 1 milyar dolar olan ihracatını, nasıl olup da 2012’de 150 milyar dolara yükseltmiş olması. Anadolu sermayesinin gelişmesindeki sırrın peşindeyiz.” dedi.

OSTİM Ahi Evran Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Yetiştirme Merkezi (OMEG), Afrika ülkelerinde bulunan Müslüman girişimcilere yönelik hizmetlerine devam ediyor. Kamerunlu iş adamlarının, önceki ziyaretlerinin ardından ülkelerine dönüp kısa adı “CAMBUG” olan Kamerun İş Adamları Derneği’ni kurdukları ve 'Çin Malı Yerine Türk Malı' sloganını benimsedikleri ortaya çıktı.

Kamerun’daki Türk büyükelçiliğinin, kendilerine gösterdiği yakın ilgi ve sağladığı kolaylıklardan duydukları memnuniyeti dile getiren CAMBUG Başkanı Kariwa, şunları söyledi:
“Ticaretin ötesinde, Türkiye’de dünyanın pek çok ülkesinde görülmeyecek bir şekilde derimizin rengine bakılmadan bize sıcak yaklaşılmasından memnunuz. Büyükelçiden, sokaktaki insana kadar herkes sıcak davranıyor. Hele namaz kılmak için gittiğimiz camide bizleri Bilal-i Habeşi hazretlerinin yadigarı gibi gören ve bizleri hürmetle ve muhabbetle karşılayan insanların sıcaklığını unutamıyoruz.”

23 BİN SIĞIRI VAR, BİR GRAM SÜTÜ YOK

Heyette bulunan Garva-Pitao Belediye Başkanı Osman EmanSaliise, konuşmasında, bölgelerinde 23 bin sığırı olup da bir defa bile hayvanlarını sağmamış sürü sahipleri olduğunu söyledi. Ermansaliise, “Ne olur bize et ve süt ürünlerini işlemeyi, depolamayı, ambalajlamayı öğretin. Herşeyden önce sütün bir ekonomik değeri olduğunu insanımıza öğretmeye yardım edin. Yoğurt, peynir ve tereyağı gibi süt ürünlerini tüketme alışkanlığı insanımızda yok. Bunu nasıl sağlayabileceğimizi gösterin. Değilse bu ürünleri elektrik ve yeterli ulaşım imkanı olmayan bölgelerde nasıl üretilip ihraç edileceğinin yollarını gösterin. Bizim ianeye değil, gerçekten yol göstericiliğinize ihtiyacımız var.” diyerek, Türk iş adamlarından yardım talep etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER