ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 14:29

Kalkınma Bakanı Yılmaz: Son 10 yılda mesafe kat ettik


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, önümüzdeki dönemde Türkiye'nin mutlaka üretim ve ihracatla büyümesi gerektiğini belirtti.


Yılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti Bakanlıktaki makamında kabul etti. Kabulde konuşan Yılmaz, TİM heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Türkiye'nin son 10 yılda çok önemli mesafe kat ettiğini ifade eden Yılmaz, söz konusu dönemde milli gelirin 3,5 kat, ihracatın 4 kattan fazla arttığını söyledi.
Büyümenin kendisi kadar niteliğinin de çok önemli olduğunu belirten Yılmaz, "Türkiye'nin mutlaka üretim ve ihracat ile büyümesi gerekiyor. Son hazırladığımız OVP'de de biz bunun altını çizdik. Geçen yıl itibarıyla ihracatımız 152,5 milyar dolar olmuştu. Bu yıl 153,5 milyar dolar olarak tahmin ettik ama ben inanıyorum ki ihracatçılarımız bunu da aşacak bir performans göstereceklerdir" diye konuştu.
Türkiye'nin pazar çeşitlendirmesine yönelerek küresel krizin risklerini azalttığını anlatan Yılmaz, ihracatçıların yeni pazarlar oluşturma çabalarının ekonomiyi olumlu etkilediğini kaydetti.
Sanayi ürünlerinin kompozisyonuna bakıldığı zaman orta teknolojili ürünlere doğru bir geçişin söz konusu olduğunu dile getiren Yılmaz, katma değeri yüksek ürünler ihraç edilmesinin önemine işaret etti.
- "2023 ihracat hedefinden uzaklaşamayız"
TİM'in 2023'te 500 milyar dolar mal ihracatını hedefleyen bir strateji çalışması bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, "Bu hedeften uzaklaşmamız mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.
Dönemsel bazı gelişmelerin Türkiye'yi uzun vadeli hedeflerden uzaklaştırmaması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, 2023 hedeflerinin gerçekleştirileceğine yürekten inandığını söyledi.
Küresel ortamda yaşanan sürece karşın Türkiye'nin büyümesini sürdürdüğünü belirten Yılmaz, istihdam artışının da süreceğini ifade etti.
Tasarruf oranlarının önemine işaret eden Yılmaz, yüzde 12,6 seviyelerinde bulunan tasarruf oranlarının 2016 yılı sonunda yüzde 16 seviyelerine yükseltmeyi hedeflediklerini hatırlattı.
- "Gelecek yıl büyüme daha nitelikli olacak"
Kredi hacmindeki gelişmelere de değinen Yılmaz, "Bu yıl geçen yıldan farklı olarak kredilerin kompozisyonuna çok önem veriyoruz. Üretime, ihracata, KOBİ'lere dönük krediler mutlaka artmalı. Bu yönde bir takım adımlar atıldı" dedi.
Gelirden bağımsız olan israf denilebilecek harcamaların belli bir disiplin içinde olması gerektiğine işaret eden Yılmaz, "Bütün bunlara baktığımızda gelecek yıl yüzde 4 büyüme öngörmüştük. Bunun yüzde 2,5'inin tüketimden gelmesini, yüzde 0,8'inin net ihracatla oluşmasını öngörüyoruz. Dolayısıyla büyümemiz gelecek yıl çok daha nitelikli olacak" diye konuştu.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de özellikle ihracatın dünyadaki payı, yeni gelişmeler ve Türkiye'nin izlemesi gereken politikalar konusunda görüşlerini aktarmak istediklerini dile getirdi.
Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER