ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 10:53

Kalifiye elemanlar Almanya'ya gitti


Almanya’ya yurt dışından rağbet artıyor. Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen ülke dışından kalifiye işgücü göçü alabilmek için yürürlüğe konan ‘Mavi Kart’a bin 600’den fazla başvuru yapıldığını söyledi. Bu rağbet karşısında Uyum Sorumlusu Maria Böhmer ülkede ‘hüsnü kabul kültürü’nün geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen yürürlüğe konan ‘Mavi Kart’ sayesinde yabancı ülkelerden gelen kalifiye elemanların Almanya’daki çalışma şartlarını kolaylaştırdıklarını söyledi.

Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen, ülke içinden ve dışından yabancı uzman işgücü çekebilmek için Haziran 2011’de kabul edilen “Kalifiye İşgücü Güvencesi Konsepti”nin 2012 İlerleme Raporu’nu tanıttı. Bakan, yurtdışında Almanya’ya rağbetin artmaya başladığını söyledi.

MAVİ KART BAŞVURULARI 600 BİNİ GEÇTİ

Söz konusu konsept çerçevesinde yabancı diplomaların tanınması gibi yabancı kalifiye işgücünü çekmek için yapılan düzenlemelere değinen Leyen, yürürlüğe konan ‘Mavi Kart’ sayesinde kalifiye elemanların Almanya ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çalışma şartlarının kolaylaştırıldığına dikkat çekti. Von der Leyen, “Mavi Kart’a başvuranların sayısı bin 600’ü geçmiş durumda. Bu sayı 1-2 ay önce 150’lerdeydi.” dedi.

AB’nin 2020 hedeflerinin arasında istihdam oranını yüzde 77’ye çıkarmak olduğunu belirten Çalışma Bakanı, geçen yılın sonbaharında bu oranın yüzde 77,1 olduğunu, AB’nin hedefine şimdiden ulaşıldığını söyledi. Yaşlılar arasında da bu oranın yükseldiğini anlatan Leyen, son 10 yılın istatistik verilerine bakıldığında sigortalı çalışan yaşlıların sayısının yüzde 50 oranında arttığına vurgu yaptı.

GÖÇMENLERİN EN BÜYÜK SORUNU “MESLEKSİZLİK”

Rapora göre hem Alman ve hem göçmen kadınlar arasında çalışma oranı artıyor. Ancak çalışan Alman annelerin sayısı yüzde 72 iken, göçmen kadınların oranı ise yüzde 50. Göçmenler arasındaki en büyük sorun meslek sahibi olmamaları. İşsiz olarak kayıtlara geçen göçmenlerin yüzde 70’inin meslek diploması yok.

Bakan von der Leyen, ülke içindeki uzman işgücü potansiyelinden yararlanmak ve kalifiye eleman açığını kapatmak için göçmenlerin istihdam piyasasına uyum sağlama çabalarına destek çıkılmasının ve eğitime yatırım yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) bakan, raporu dünkü Bakanlar Kurulu’na da sundu.

BÖHMER: HÜSNÜ KABUL KÜLTÜRÜ GELİŞTİRİLMELİ

Federal Hükümetin Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ise ülkede hüsnü kabul kültürünün geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Göçmenler arasındaki istihdam oranının 2006-2011 yılları arasında yüzde 5 artarak yüzde 68,1’e çıktığını hatırlatan Böhmer, ancak işsizlik oranının Almanlara kıyasen halen iki kat daha yüksek olduğunun altını çizdi. Böhmer, “Belirleyici olan şudur ki, ortak yaşamın güçlendirilmesi ve kalifiye işgücünün sağlanması için daha fazla ülkeden göçmen potansiyelini değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER