ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 21:14

'Kadınlarımızı iş hayatını katmazsak kalkınma hızımızı devam ettiremeyebiliriz'

Kadınlarımızı iş hayatını katmazsak kalkınma hızımızı devam ettiremeyebiliriz


Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, kadın ve kızların insan haklarının geliştirilmesine yönelik projelere destek verdiklerini söyledi. Sabancı, “Önümüzdeki dönem görülüyor ki kadınlarımızı ve kızlarımızı iş hayatına katmasak, ülkenin kalkınma hızını aynı şekilde devam ettiremeyebiliriz.” dedi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Kayseri’de Teknosa’nın “Kadın için Teknoloji” eğitiminde kurs gören 45 kadın için düzenlenen sertifika törenine katıldı. 11 şehirde sivil toplum örgütlerinin projelerine hibe verileceğini kaydeden Sabancı, program başlangıcını Kayseri’den başlattıklarını söyleyen Sabancı, “Önümüzdeki 3 yıl içinde gidilecek ve birlikte çalışılacak. O şehirlerdeki sivil toplum örgütlerindeki projelerini hibe veriyoruz. Vakıftaki arkadaşlarımız destek oluyor ve yön gösteriyor, proje yapmayı öğretiyor. Başarılı olmalarını sağlıyoruz. Programının başlangıcını Kayseri’den başlıyoruz. 2 proje ile Sabancı Vakfı olarak destekliyoruz.” diye konuştu.

Projenin biri meslek sahibi olmayan kadınlara yönelik olduğunu ifade eden Sabancı, şunları kaydetti:

“Bunlardan bir tanesi Kadın İşbirliği Geliştirme Derneği’nin bir projesi. Kayseri’de 18-35 yaş arasında meslek sahibi olmayan kadınlara meslek edindirmek ve iş gücünü katmak ile ilgili bir proje. Bir doktor hanım projenin başında. Kayseri’de aile bağlarının kuvvetli olduğu bir şehir. Projenin başındaki doktor hanım Anne ve abalarımızı yaşlı evlerine göndermeyiz kendimizi bakarız diyor. Meslek sahibi olmayan 25 kadından evlerinde bakım isteyen hanımlar için yetiştiriyoruz. Eğitiyoruz ve Alzheimer hastalarına bakabilecek yetkinliklere ulaşıyorlar. Bu bir başlangıç 25 kadınımızı 250 kadın olsun. İnşallah yaşlılarımıza daha iyi bakılsın.”

GELİN ÇOCUK PROJESİ

Sabancı Vakfı’nın hibe verdiği ikinci projenin ise Çocuk Gelin projesi olduğunu ifade eden Sabancı, çocuk gelinler konusunda çarpıcı rakamlar var olduğunu söyledi. Sabancı, “Bugün Türkiyemiz de 3 kadından biri 18 yaşından önce evleniyor. Çocuk yaşta evleniyorlar. Okumak eğitim hakkı bir kız çocuğunun en önemli insan hakkı. 18 yaşına kadar okumak en önemli insan hakkı. Bunu sağlamalıyız. Ondan sonra karar vermeliyiz. Artık dünya değişti. Erken evlilik ve erken doğumda anne ve çocukta hasar görüyor. Bütün değişen şartlarda çocuk gelinler projesi böyle bir proje. Bu projenin Kayseri’de uygulanması için çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Sabancı, bu projelerin başarılı olması halinde model olacağını da söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER