ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 17:03

"Kadın girişimci sayısımız yetersiz"

"Kadın girişimci sayısımız yetersiz"


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Örnek, Türkiye'de kadın girişimci sayısının yetersiz olduğunu söyledi.

Emine Örnek, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu ve Elektronik Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen 'Ticarette Kadın Olmanın E-Hali' konulu konferansta konuştu. Kadın girişimci sayısının yetersizliğinden yakınan Örnek, şöyle konuştu: “Türkiye’de 1 milyon 200 bin erkek girişimciye karşılık sadece 80 bin kadın girişimci bulunuyor. Toplumu kalkındırmak istiyorsak, öncelikli hedefimiz kadınları eğitmek olmalıdır. Sosyalleşme ve eğitim önce ailede başlar. İyi eğitilmiş kadınlarımız hem çocuklarımızı iyi yetiştirecekler hem de iş yaşamındaki başarı ve katkılarıyla ülkemize büyük değerler kazandıracaklardır."

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan ise mobil iletişimin önemine dikkat çekerek, şunları dile getirdi: “İnternetle dünyanın her tarafı hepimizin pazarı ve dünyanın her yerindeki üretici ve satıcılar hepimizin rakibi haline geldi. Günümüzde dünya e-ticaret hacmi 1 trilyon doları aşmış durumda. Türkiye’de ise bankalararası kart merkezinin 2012 verilerine göre e-ticaret hacmi 30,6 milyar lira civarında. 2013 yılında bu rakamın 50 milyar lirayı aşması bekleniyor. Görüldüğü gibi bu büyük potansiyeli ıskalama lüksümüz yok. Türkiye’nin orta ve ileri teknolojide Avrasya’nın üretim merkezi olma iddiasını realize edecek kentlerin başında Bursa geliyor. Dolayısıyla, mobil iletişim teknolojilerini etkin kullanma konusunda örnek bir kent olma misyonu da Bursa’ya yakışır."

İnternet stratejisti Atıf Ünaldı’nın yönettiği konferansta, Bilginet Genel Müdür Yardımcısı Merter Özdemir, TEB Girişim Bankacılığı Müdürü İbrahim Coşkuner ve İninal Mastercard Genel Müdürü Çelik Ören, mobil iletişim ve yeni nesil e-ticaret hakkında sunum yaptı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER