ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 11:40

Kaçağı yakala ikramiyeyi al

Kaçağı yakala ikramiyeyi al

Kaçakçılıkla mücadele kapsamında verilen ödül sisteminde değişiklik yapılıyor. Artık kaçağı tespit eden memurun ikramiyesinde artış yapılacak.


Uzun yıllardır ekonomimizde ciddi bir sorun teşkil eden ve her yıl milyarlarca lira kayba sebep olan kaçakçılıkta yeni bir gelişme yaşanıyor. Şimdiye kadar kaçakçıyı ihbar eden ve bulan kişiye verilen ödül yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Artık ihbarcı ve kaçağı bulan memura verilecek ödül ve ikramiyeler tek çatı altında birleşecek. Star Gazete'nin haberine göre ihbarcıyı koruyacak sistemde kamu kurumlarının farklı usuller izleyerek süreci zorlaştırmasının da önüne geçilmesi planlanıyor.

Saydamlık artacak

Teknik sürecin devam ettiği çalışmanın bitirilmesi halinde Meclis’in gündemine gelecek. Mevcut uygulamalarda tazminat ve ikramiyelerin çerçevesinin tam olarak çizilmediğine dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi yeni dönemde saydamlığın daha da artırılacağını kaydetti. İhbar sonucu alınan ikramiyeleri ve kaçakçılıkla mücadelenin ödül sistemini yeniden düzenleyen çalışma hakkında bilgilendirmede bulunan bir ekonomi yetkilisi “Çalışmanın temel amacı Türkiye ekonomisini her yıl milyarlarca liralık kayba uğratan kaçakçılık olaylarının en az seviyeye indirilebilmesi. Bu kapsamda ödüllendirme mekanizmasının daha etkili çalışması amaçlanıyor. Farklı kurumlar tarafından yapılan uygulamalar tek çatı altında toplanacağı için de daha etkili sonuçların alınabileceğini düşünüyoruz” dedi. Yeni dönemde kurumlar arası eşgüdümün artırılması, elektronik ortamda yapılan işlemlerden vergi kaybı doğmasının önlenmesi konuları ön plana çıkıyor. Caydırıcılığın artırılmasına yönelik düzenlemelere ağırlık verileceğini ifade eden üst düzey bir yetkili “Her kurum mevzuatla ilgili değişiklikleri bildiriyor. Hürriyeti bağlayıcı cezada da idari para cezasında da yaptırımlar artabilir” dedi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER