ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 11:49

Japonya'ya limon ihracatı, sektöre yeni kapı açacak


Japonya'ya yönelik limon ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasıyla sektörün ihracatına katkı sağlanacağı bildirildi.
Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri (TYMSİB) Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Japonya'nın, taze meyve ihracatında hassas kriterler ortaya koyduğunu belirtti.

Türkiye menşeli taze meyve ürünlerinin Uzakdoğu'ya ihracatının başlatılabilmesi için 2003'te ilgili bakanlık koordinesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri ile üniversitelere bağlı araştırma enstitüleri temsilcilerinden oluşan "Uzakdoğu'ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi" kurulduğunu hatırlatan Kaçmaz, bu girişim sonucu 2011'de Japonya'ya greyfurt ihracatı başladığını söyledi.

Japonya'nın limon için sunduğu prosedürü de tamamladıklarını anlatan Kaçmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 6-8 Ocak'taki Japonya ziyareti sırasında da konunun sonuca ulaştırıldığını ve limon ihracatının önündeki engellerin kaldırıldığını ifade etti.

Kaçmaz, sektörün bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, "Şu an limon ihracatında sezonun sonuna yaklaştık. Firmalarımızın Japonya'da yapacağı iş anlaşmalarıyla önümüzdeki sezon bu ülkeye önemli oranda ihracat gerçekleştireceğimizi tahmin ediyoruz" dedi.

Japonya'ya limon ihracatının yapılmasının sektörün Uzakdoğu'da elini güçlendireceğine işaret eden Kaçmaz, "Japonya, Uzakdoğu'da referans ülke kabul ediliyor. Çok titiz şartlar arıyorlar. Bu ülkeye limon ihracatının başlaması, oradaki diğer ülkelere yapılacak ihracata katkı sağlayacak" diye konuştu.

Kaçmaz, sektörün geçen yıl Rusya'da yaşanan hal sorunu ve çevre ülkelerdeki sıkıntılara rağmen ihracatını artırdığını hatırlatarak, "Ülkemizin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda Uzakdoğu ülkelerine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çin'le de ihracat için görüşmeler sürüyor. Bu konuda da önemli mesafe kat ettik" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER