ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 17:38

Japonya'da kamu borcu artacak


Dünyanın en yüksek kamu borcuna sahip ülkesi konumundaki Japonya'da 16 Aralık seçimlerden sonra kurulan hükümet, kamu borçlarını artıracak yeni bütçeye onay verdi. 1 trilyon dolarlık bütçenin yüzde 46'si tahvillerle karşılanacak.

Erken genel seçimlerle tekrar iktidara oturan Liberal Demokratların lideri ve Başbakan Şinzo Abe, 2013 bütçesini oluşturdu. Kabinenin de onay verdiği bütçenin büyüklüğü 1 trilyon dolar. Abe yönetiminin hazırladığı bütçenin yüzde 46'lık kısmı ise tahvillerle kapatılacak. Ekonomik büyüklüğünün iki katı kadar bir kamu borcuna sahip Japonya'da böyle bir adım bu borcu iyice yükseltecek. Abe'nin artacak kamu borçlarını ise elde edilecek yeni vergilerle aşmayı düşündüğü kaydedildi. Hükümetin oluşturduğu bütçeye meclisin de onay vermesi gerekiyor.

Ekonomiyi raya oturtmayı vaat eden Abe, bu şekilde büyük bir risk aldığı yorumları yapılıyor. Hükümet, yeni bütçede kamu harcamalarını artırırken 11 yıl sonra ilk defa savunma harcamalarını da artırdı. Japonya, ada krizi yaşadığı Çin'in artan askeri gücünden rahatsız oluyordu. Doğu Çin Denizi'nde yer alan ancak Tokyo'nun kontrolündeki Senkaku adaları üzerinde Pekin ve Tayvan da hak iddia ediyordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER