ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:39

Japonya rekor ticaret açığı verdi


Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya, 2012 yılında rekor ticaret açığı verdi. Açığın 6 trilyon 93 milyar Yen'e yükselmesinde küresel ekonomik krizin yanı sıra ülkenin artan petrol ithalatı ve Çin ile yaşanan ada krizi etkili olduğu bildirildi.

Maliye Bakanlığı'nın bugün açıkladığı rakamlara göre, yıllık bazda ticaret açığı 6,93 trilyon Yen'e yükseldi. Ancak aralık ayındaki açık, kasım ayına göre düştü. Kasım ayında 954,8 milyar yen olan açık, geçen ay 641,5 milyar Yen'e geriledi. Aralık ayında gerçekleştirilen ihracat ise bir önceki aya göre yüzde 5,8 oranında düştü. Japonya'nın ihracatı son 7 aydır geriliyordu. Bu düşüşte Japon Yen'in uluslararası piyasalarda güç seyretmesi de etkili oldu.

16 Aralık'ta iktidara gelen Liberal Demokratların lideri Şinzo Abe, Yen'in değeri düşürmeyi, böylelikle ülke ihracatını artırmayı hedefliyordu. Bu çerçevede para musluklarını açan hükümetin baskısıyla Merkez Bankası, yıllık enflasyon hedefini de yüzde 2 olarak belirledi. Uzmanlar, Abe'nin attığı adımların aylar içinde etkisi göstereceğini savundu. Ayrıca, nükleer santrallerinin kapısına geçici olarak kilit vuran Japonya'nın enerji ithalatı da bir yıl öncesine göre yüzde 34 oranında yükseldi. Bunların yanı sıra Pekin ile yaşanan ada krizi sonrası Çin genelinde Japon ürünlerine yönelik boykotta Tokyo'nun ticaret açığında etkili oldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER