ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 14:25

Japonların yüzde 98'i kültür için geliyor

Japonların yüzde 98i kültür için geliyor


Türkiye'ye gelen Japon turistlerin yüzde 98'i kültür, tarih, doğa ve UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde yer alan antik kentleri görmeye geliyor.

Japonların tercih ettiği ülke destinasyonlarında birinci sırayı Çin, ikinci Güney Kore, üçüncü Tayland, dördüncü Hong-Kong, beşinci Tayvan ve altıncı ABD oluşturuyor. Avrupa'da ise Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya'yı tercih ediyor.

Türkiye'ye 2012 yılında gelen 190 Japon turistin kültür, tarih ve doğa turizmi için tatile geldiği belirtildi. Japonların yüzde 98'i tarih, kültür ve doğa turizmi için Türkiye'yi tercih ettiği, deniz, kum ve güneş turizmine ise ilgi göstermedikleri kaydedildi.

Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü öğretim üyesi ve Japon turizmi uzmanı Prof. Dr. İbrahim Öztürk, Manavgat Girişimci İşadamları Derneği'nin (MAGİAD) davetlisi olarak geldiği turizm şehrinde Japon turizmi üzerine bilgilendirme yaptı. İbrahim Öztürk, Japonya'da kişi başı milli gelir 35 bin dolar olduğu için 128 milyon nüfuslu ülkenin 20 milyonun aktif bir şekilde seyahat ettiğini söyledi.

Japon turistlerin büyük oranda tatil rezervasyonlarını seyahat acenteleri ve internet üzerinde yaptıklarını anlatan Öztürk, Türkiye'ye bugüne kadar deniz, kum ve güneş turizmi için tatile gelen Japon turistin bulunmadığını kaydetti. Japonların yakın mesafe ülkelere tatil sürelerinin 5 ile 7 gün olduğuna belirten Öztürk, Türkiye gibi uzak mesafe ülkelerinde ise 8 ile 15 gün arasında olduğunu söyledi.

        Türkiye'nin Japon ve Uzak Doğu ülkeleri turizm potansiyelinin yüksek olduğunu anlatan Öztürk, hedef kitlenin yaş gruplamasının ise 20-30, 30-40 ve yüksek gelir grupları ve entelektüeller olduğunu kaydetti. Öztürk, "Ülkemizin tarih, kütür ve arkeoloji zenginliği Japon turistler için cazip. Ülkemize gelen Japonlar genelde İstanbul, Kapadokya bölgesi, Konya, Denizli, Çanakkale, Safranbolu, İzmir ve Antalya’da tatil yapıyor. Varlıklı Japonlar genelde Kapadokya bölgesinde lüks mağara otelleri tercih ediyor. Japonlar bizi çok seviyor. Kuvvetli aile yapımızı takdir ediyor ve gıpta ile bakıyorlar." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER