ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 13:40

Japonlara kaliteli Türk zeytinyağı tanıtıldı


Türk zeytinyağı sektörünün uluslararası tanıtım faaliyetlerini yürüten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), 23-28 Nisan 2013 arasında düzenlenen Olive Japan 2013 Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’nda panelist ve jüri üyesi olarak Türkiye’yi temsil etti. ZZTK adına Balıkesir'in Edremit ilçesinden dördüncü nesil zeytinyağı üreticisi, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Üyesi Ahmet Ertür bulundu.

Japon Tadımcılar Birliği tarafından başşehir Tokyo’da düzenlenen yarışmada dünya genelinden başvuran yaklaşık 280 zeytinyağının değerlendirildiği jüride görev yapan Ertür, son gün Türk zeytinyağı sektörü üzerine bir sunum yaptı. Üç gün boyunca yoğun bir şekilde tadım yaptıklarını anlatan Ertür, “Yarışmada başarılı olan yağlar, olumlu özellikler olan meyvemsilik, acılık ve yakarlık bakımından dengeli ve bu özellikleri üst düzeyde, üstelik bazı olumlu yan aromaları birlikte taşıyan yağlardı. Dolayısıyla sıkım, saklama ve paketleme koşulları olarak kendimizi daha üst seviyelere çıkarmamızın, bu tür yarışmalarda başarılı olmamız için gerektiğini bir kez daha görmüş oldum.” dedi.

'JAPONYA. YENİ ANCAK KALİTEYE BÜYÜK ÖNEM VEREN PAZAR'

Japonya’nın zeytinyağı için çok yeni bir pazar olmasına rağmen yüksek kalitede yağ ithal etmek istediğine işaret eden Ahmet Ertür, şöyle devam etti: “Japonya'da yüksek kaliteli sızma zeytinyağı tüketimine çok büyük bir yöneliş var. Talep edilen kalitede süreklilik sağlandığında, fiyata aşırı duyarlı bir piyasa yok. Türkiye’deki zeytin varyeteleri, Japon tüketicilerin kalite beklentisine cevap verebilecek özellikler barındırıyor. Özellikle butik zeytinyağı üretimi yapan ancak belli bir miktar üretim ve ihracat yapabilecek firmalarımızın Japonya’ya önem vermesi lazım. İyi zeytinyağına çok iyi fiyatlar elde etmek mümkün. Organik zeytinyağı ihracatı için son derece uygun bir pazar.”

Japon Zeytinyağı Tadımcılar Birliği’nin, kalite bilincinin yerleşmesine büyük katkı sağladığını dile getiren Ertür, “Şu anda 600’ün üzerinde tadımcıya eğitim ve sertifika vermiş durumda. Japonya’nın zeytinyağı ithalat pazarında yüzde 5 payımız var. Japonya’nın ithalat hacmi, son altı yılda yüzde 64 artarak 46 bin tona ulaştı. Büyüyen ithalat rakamlarını da gözönünde bulundurursak, kısa vadede yüzde 10 ve üzerine çıkmalıyız. Bu orana, çok kaliteli zeytinyağıyla ulaşabiliriz.” şeklinde konuştu. Japonya’nın sınırlı miktarda zeytinyağı üretimi olduğuna işaret eden Ertür, sağlıklı olmasından dolayı Japonya’da tüketiminin önümüzdeki süreçte daha da artacağını, kaliteli zeytinyağı üreticileri için önemli ve büyüyen bir pazar konumunu sürdüreceğini dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER