ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 09:54

Japonlar, Boeing'den tazminat talep edecek


Dünyanın önde gelen yolcu uçağı üreticisi Boeing'in ürettiği 787 Dreamliner adlı uçaklarda problem yaşayan Japonya Havayolları, 7,5 milyon dolar gelir kaybına uğradığını belirterek şirkete tazminat davası açabileceğini açıkladı.

Japonya Havayolları Genel Müdürü Yoshiharu Ueki, başkent Tokyo'da yaptığı açıklamada, öncelikli hedeflerinin 787'leri tekrar kullanıma sokmak olduğunu belirtti. Ueki, bu sürecin tamamlanmasının ardından tazminat sürecinin başlayabileceğine işaret etti. Batarya arızasına kadar 7 adet 787'i kullanan Japonya Havayolları, Helsinki'ye uçuş başlatmayı planlıyordu. Ancak 787'lerde yaşanan sorunlar nedeniyle bu hattı, ileri bir tarihe ertelemek zorunda kaldı. Şirket, geçen yıl iflas ettikten sonra toparlanma sürecine girmişti. Japonya Havayolları'ndan önce All Nippon ve United Havayolları da Boeing'i dava edebileceklerini belirtmişti.

Boeing 787 Dreamliner'daki İlk sorun Japonya Havayolları'na ait uçakta ortaya çıkmıştı. Bataryada yangın çıkarken kokpit camlarında çatlaklar oluşmuş ve benzin sızıntısı da yaşandığı kaydedilmişti. Bunun ardından All Nippon'un bir uçağının bataryasındaki sorun nedeniyle acil iniş yapmıştı. Bunun üzerine Japonya, 787 Dreamliner'i güvenlik kontrolünden geçirmeye, sorun çözülünceye kadar da uçakların kullanılmamasına karar vermişti. Hindistan ve ABD de bu uçakları yere indirdi. Boeing'in bu sorunlardan önce batarya probleminden haberdar olduğu ortaya çıkmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER