ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:13

İzmir'in yeni gemileri 110,8 milyon Euro


İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapımı devam eden yüksek performanslı 15 adet yolcu gemisi ve 3 adet arabalı feribot, yeni iskeleler ve bakım onarım üniteleri için Dünya Bankası Finans Kurulu IFC önderliğinde Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve MİGA ING Bank ile toplam 110,8 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladı. Crowne Plaza Otel’deki imza törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve IFC Doğu ve Güney Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Guy Ellena ile birlikte AFD Grubu Türkiye Temsilcisi Laurent Duriez, EBRD Belediye Altyapı Finansmanı Departman Direktörü Jean Patrick Marquet, ING Uluslararası Ticaret ve İhracat Finansman Sorumlusu Michael de Vries, ING Yapılandırma İhracat Finansman Müdürü Bartholomeus Ponsioen, ING Direktörü Görkem Ataç, İzmir’in yeni gemilerini üreten Özata Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven katıldı.

Törende konuşan Direktör Ellena, büyük projelerin ulusal, uluslararası ve yerel imkanların güç birliğiyle başarılı olabileceğini belirterek, “Biz de burada çok mükemmel bir işbirliği örneği gösteriyoruz.” dedi. Duriez ise deniz ulaştırma projesinin, İzmir Körfezi'nde programı belirleyici olduğuna dikkat çekerek, “Bu proje şehir merkezine ulaşımı kolaylaştırarak, İzmirlilerin denizle ilişkisini güçlendirecektir. Körfez ve kıyı tasarım projeleri, şehri geleceğe taşıyacaktır. Aynı zamanda Türkiye’deki belediye projeleri için de bir model teşkil etmektedir.” şeklinde konuştu. Direktör Marquet de, “Gerçekten son derece önemli bir proje. Sayın Belediye Başkanı’nı, kalkınma vizyonu nedeniyle tebrik ediyorum. Gelecek burada inşa ediliyor.” dedi. Direktör Ataç ise yeni feribotların alınmasının, İzmir’in kalkınmasına destek olacağını söyledi.

Daha sonra söz alan Başkan Kocaoğlu 2012 Aralık ve 2013 Nisan aylarında IFC ile iki önemli finansman anlaşması imzaladıklarını hatırlarak, “Bugünse dünyanın farklı ülkelerine mensup dört kalkınma bankası, Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi için biraraya geldi. 110 milyon 800 bin Euro, Hazine garantisi olmaksızın ve teminatsız olacak. Dünyanın en saygın finans kuruluşlarının, sadece beş ay içinde Büyükşehir Belediyesi’ne Hazine garantisiz ve teminatsız sağladığı finansmanın toplamı 183,8 milyon Euro’ya ulaştı.” diye konuştu. Kocaoğlu, İzmir’de deniz ulaşımını güçlendirme projesi kapsamında kullanılmak üzere alınan finansman paketinin faiz oranını ise Euribor+2,75 karşılığı sabit faizli kredi olarak açıkladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER