ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 23:22

İzmir'in EXPO 2020 adaylığı


Mali Kültür Bakanı Bruno Maiga, İzmir'in EXPO 2020 adaylığını desteklediklerini söyledi.

Maiga, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, İzmir'in EXPO 2020 temasının "Herkes İçin Sağlık" olarak belirlenmesini önemli bulduklarını söyledi.

"Herkes İçin Sağlık" temasının, Mali halkının isteklerine uygun olduğunu vurgulayan Maiga, "Umarım, 'Herkes İçin Sağlık' 2020'de geçerli olsun ve gerçek anlamda herkes için sağlık olsun. Türk ve Mali halkı arasındaki kültürel ve tarih beraberliğini korumak adına İzmir'in adaylığını destekliyoruz. İzmir ile dayanışma içerisinde olacağız" diye konuştu.

İZTO Başkanı Demirtaş, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye ile Mali arasında tarihten gelen kültürel ilişkilerin olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, Afrika'da 34'ün üzerinde büyükelçiliği bulunduğunu hatırlatan Demirtaş, şunları ifade etti:

"Afrika ile iş alemi olarak ilgiliyiz. Asli görevimiz, ticareti geliştirmektir. 2015 EXPO oylamasında Mali bize destek olmuştu. 2020 EXPO'sunda da destek olmanızı diliyoruz. 2017 yılına kadar, Mali'nin buradaki varlığını biz sürdüreceğiz. Buraya EXPO için gelen görevlilerin buradaki ikamet ve masraflarını biz karşılayacağız. 2014 yılından itibaren 6 yıl boyunca Malili öğrencilere burslu eğitim sağlayacağız."

Demirtaş, ziyaretin anısına Maiga'ya Türk kilimi hediye etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER