ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:31

İzmir'de ürününü sigortalatan çiftçilere 12 milyon lira ödendi


İzmir’de ürününü ve hayvanını doğal afetlere karşı sigortalatan çiftçinin gözü arkada kalmadı. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2013 yılı içinde doğal afet sonucu zarara uğrayanlara ödemeleri yaptı. Üreticinin 6 milyon lira prim ödediği İzmir’de çiftçi, 12 milyon lira hasar karşılığı aldı. 2013 yılı içinde ürünü veya hayvanı zarar gören üreticilerden yedisine, TARSİM tarafından çekleri törenle verildi. İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün evsahipliğindeki törene TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt ve İl Müdürü Ahmet Güldal katıldı.

TARSİM’in doğal risklere karşı çiftçinin ürününü teminat altına almak amacıyla 2006 yılında hizmete geçtiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Kadak, kamu havuzu niteliğinde olduğunu ifade etti. Çiftçilerin sigorta ihtiyacını karşıladığını vurgulayarak, “Sisteme katılım zorunlu değildir, isteğe bağlıdır. Riski en iyi değerlendirecek kişi, çiftçinin kendisidir. İsterse ihtiyacına uygun sigortayı yaptırır veya yaptırmaz. Sadece sigorta yaptıran çiftçilere prim desteği sağlanan ve hasar olması durumunda hasar tazminatı ödemesi yapılan bir sistemdir ve güvence sağlar.” dedi. Üreticiler tarafından ödenmesi gereken sigorta priminin bir kısmının devlet desteğinde olduğunu hatırlatan Kadak, ürününü sigortalayan çiftçiyi yüzde 50 hibe ödemesi yapıldığını kaydetti.

Türkiye’deki sigorta bilincinin çok düşük olduğunu belirten Genel Müdür Yardımcısı Karakurt ise çiftçinin bilinçlendirilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. 30 Ekim 2013 tarihi itibariyle İzmir’de 262 bin 885 dekar sigortalı alan olduğunu ve 20 bin 374 poliçeye imza atıldığını ifade etti.

Törenin evsahibi yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Güldal da TARSİM’in güvence adına sektörde çok büyük bir açığı kapattığını vurguladı. Devlet kaynakları kullanılarak hayata geçirilen en önemli projelerden biri olduğunu, önemini anlatmak için risk potansiyeli yüksek bölgelerde eğitim çalışmaları düzenlediklerini dile getirdi. Tarım üretiminin devamlı riskle karşı karşıya olduğunu kaydeden Güldal, bu sebeple çiftçinin ürününü ve hayvanını muhakkak sigortalatması gerektiğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER