ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 16:16

İzmir turizmi 2014’e düşüşle başladı


Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün rakamlarına göre İzmir, 2014’e yabancı ziyaretçide düşüşle başladı. Geçen ocak ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, 2013 Ocak ayına göre yüzde 3,12 düşerek 22 bin 213 oldu. İzmir’deki düşüşlerin, büyük oranda denizyoluyla girişlerden kaynaklandığı dikkat çekti.

İzmir’e ocak ayı boyunca havayoluyla gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı, yüzde 25,65 oranında artarak 13 bin 276 olurken denizyoluyla gelenler ise yüzde 27,71 azalarak 8 bin 937’ye indi. Toplamda İzmir’e havayolu ve denizyolu girişleri, yüzde 3,12’lük düşüşle 22 bin 213 oldu. İzmir, havayolu taşımacılığında ise geçen yılın aynı dönemine göre artışla başladı ancak kruvaziyerdeki düşüşle birlikte yaşanan kan kaybı, İzmir’in 2014’e düşüşle başlamasına sebep oldu. 2014 Ocak ayında gelen turistlerin ülkelere göre dağılımı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,76’lık artışla 7 bin 597 Alman, yüzde 35,28’lik düşüşle 2 bin 519 İtalyan, yüzde 6,08’lik artışla bin 693 Fransız ve yüzde 6,80’lik düşüşle bin 330 İngiliz oldu.

‘İZMİR HOME-PORT OLMAK ZORUNDA’

Rakamları değerlendiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Uğur Şahbaz, İzmir’in 2014 yılı başında Alman pazarında yaşadığı artışın sevindirici olduğunu söyledi. Şahbaz, “İzmir’in en büyük pazarı olan Alman pazarında artışla başlamak, İzmir için 2014’ün umut verici geçeceğinin göstergesi olabilir.” dedi. İzmir’in kruvaziyer turizminde "home-port" uygulamaları için bir merkez olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Şahbaz, şunları kaydetti: “İzmir turizmi, görüldüğü gibi havayolu ile giriş yapan turisti, ancak yüzde 4–5 oranında rakamlarla arttırabilmektedir. Bu bakımdan İzmir, kruvaziyer turizminde mutlaka home-port olmak zorundadır. Ayrıca İzmir turizminin rahat nefes alabilmesi için kesinlikle ama kesinlikle ulusal ve uluslararası tüm fuarlarda temsilinin büyük, gösterişli stantlarla yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda İzmir’in turizm çeşitliliğini arttırabilmesi gerekmektedir. Bunun için de sağlık, kültür ve kruvaziyer turizmi alanlarında mutlaka İzmir turizmini taşıyıcı öğelerin desteklenmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleştirilen EMITT Turizm Fuarı’nda maalesef İzmir, büyük bir marka şehir olarak temsil edilemedi. Tüm bu olumsuzluklar, turizm rakamlarına maalesef yansıyor. Dolayısıyla tüm bu fuarları dikkate almak durumundayız. İzmir’in mutlaka kent kimliğini öne çıkaracak, kente özgü değerlerin sergilenebileceği tanıtım ataklarıyla desteklenmesi gerekmektedir.”

‘HER ŞEYE SAHİBİZ, HELVA YAPAMIYORUZ’

Yatırım ve tanıtıma dayalı turizm patlamasının şehirde bir an önce yaşanması gerektiğini vurgulayan Uğur Şahbaz, “İzmir’de bilindik bir tabirle un, helva, şeker, irmik, usta var ancak helvayı yapacak yeterli çalışma yok. Bir an önce İzmir Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir CVB, sektörün tek temsilcisi olan ETİK ile el ele verip diğer turizm paydaşlarının da desteğiyle bir tanıtım ve geliştirme platformu oluşturulmalıdır. Turizmde artık İzmir’in kaybetme lüksü yok. Varlık içinde yokluk çekmek istemiyoruz. İzmir’in, turizm skalasından hakettiği payı alabilmesi için tüm yöneticileri daha çok çalışmaya, el ele vermeye ve turizmi şaha kaldırmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER