ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 14:59

İzmir Havalimanı 3 boyutlu projesi tamamladı

İzmir Havalimanı 3 boyutlu projesi tamamladı


TAV İnşaat, İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminalinin üç boyutlu projesini tamamladı. Bu sayede inşaat henüz tasarım aşamasındayken, mimari ve yapısal değişiklikleri değerlendirme imkanı sağlanacak.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar terminali, sanal gerçeklik yazılımı içerisinde birebir boyutlarda üç boyutlu olarak hayata geçirildi. Havalimanının 3 boyutlu hali basın mensuplarına tanıtıldı.

TAV İnşaat İzmir Proje Koordinatörü Mehmet Ali Türkel, İzmir’de teknik, idari gereklilik olmamasına rağmen bu projede uygulamayı hayata geçirdiklerini söyledi. Teknolojinin bu kadar ilerlediği dönemde buna tepkisiz kalamayacaklarını ifade eden Türkel, “Biz biraz kendimizi aşmak adına, biraz bu konuda Türkiye’yi bir adım ileri götürmek adına bu projeyi bir adım ileri götürdük. Bu proje bittiğinde 'bütçesi, parasal durumu inşaatı ne duruma gelecektir? O duruma geldiğinde eksik kalacak mıdır?' Bu her yapımcının işin başındayken planlaması gereken faaliyetlerdir. Klasik yöntemlerle kağıt üzerinde yaparız. Bu uygulamayla hangi tarihte nereye nasıl koyacağımızı, herhangi bir parçayla çakışıp çakışmadığı, o günkü durumda ne kadar paraya ihtiyaç olacağımızı bu projeyi hangi şartlarda bitirebileceğimizi izleme şansımız oldu. Bundan sonraki projelerde bir adım daha öteye götürmeyi hedefliyoruz. Şimdilik 4-5’inci boyutta bir bina modellemesine girmeyi başardık.” dedi.

TAV İnşaat Yapısal Tasarım Koordinatörü Dr. Ahmet Çıtıpıtıoğlu, şuanda inşaat tasarımında ve planlamasında 2 boyutlu teknolojinin aslında 100 yıllık bir sürecin devamı olduğunu dile getirdi. Teknolojinin geliştiğini, oyunlardaki görsellerin kalitesinin arttığını kaydeden Çıtıpıtıoğlu, “Bunları güncel tasarım ve sahadaki işlerimizde kullanmakta geciktik. TAV olarak vizyonumuz da bir inşaat firmasının ötesinde havalimanı yapan işleten firma olarak bütün bu adımları bina bilgi modellemesi yöntemiyle entekre etmek amacındayız. Bunun ilk 2 kısmını başardık.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER