ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 19:47

"İzmir Alsancak Limanı'nda işçi sorunu yaşanıyor"

"İzmir Alsancak Limanında işçi sorunu yaşanıyor"


Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, yeterli personel olmaması sebebiyle İzmir Alsancak Limanı’na yük getiren veya limandan yük alacak gemilere hizmet veremez noktaya gelindiğini söyledi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na yazı ile başvurduklarını belirten Öztürk, “Bugün aldığımız bilgiye göre, yıllık azami 270 saat mesaili çalışma sınırından ötürü işçi mesai çalışma saatlerinin iş güvenliği gerekçesiyle dolması nedeniyle işçi bulmakta zorluk çekiliyor. Liman İşletmesi özellikle pazar günü hizmet verememe noktasına gelmiştir. Bayramın ilk günü da çalışılmayacağı için büyük oranda sıkışıklık yaşanacaktır. Daha önce özelleştirilen limanlardan işçi takviyesi yapılmış olmasına rağmen sayı yeterli gelmemekte ve emekli olan işçi sayısı her geçen gün artmaktadır. Her zaman söylediğim gibi, Liman İşletmesi olanaksızlıklara rağmen zoru başarıp, kamu görevi yapmaktadırlar ama işçi probleminden ve eksik makine parkından ötürü hizmet verememesi tüm armatör, ithalat ve ihracatçılarımızı zor duruma sokmakta ve dış ticaretimizi olumsuz yönde etkilemektedir.” diye konuştu.

Öztürk, 2023 hedeflerinin yakalaması konusunda büyük önemi olan liman ile ilgili sorunun en kısa sürede ele alınmasını istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER