ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 11:17

İZİAD Liberya’yı gözetliyor

İZİAD Liberyayı gözetliyor

İzmir İşadamları Derneği (İZİAD) üyesi işadamları, Liberya’nın başşehri Monrovia'da incelemelerde bulundu.


İzmir İşadamları Derneği (İZİAD) üyesi işadamları, Liberya’nın başşehri Monrovia'da incelemelerde bulundu. TUSKON ve ESİDEF koordinasyonundaki ziyareti değerlendiren İZİAD Yönetim Kurulu Başkanı Resul Seçilmiş, “Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 17 milyar dolara ulaştı. 2011 yılı verilerine göre Türkiye olarak Afrika kıtasına olan toplam ithalatımız 6,8 milyar dolar, ihracatımız ise 10,34 milyar dolarken bu tutarın yüzde 75’i Kuzey Afrika ülkeleriyle ticaretten oluşuyor.” dedi.

Batı Afrika ülkelerinden Liberya ile Türkiye’nin 64 milyon dolar tutarında ticaret hacmi bulunduğunu aktaran Seçilmiş, “61 milyon dolarlık ihracatımız, 3 milyon dolarlık ithalatımız var. Liberya ile ticaret hacmimiz, istenen seviyede değil. Liberya’nın Atlas Okyanusu'nda limana sahip olması, ucuz işgücü ve vergi avantajları açısından başta enerji olmak üzere birçok sektörde yatırım fırsatları olduğunu tespit ettik. Liberya pazarına girmek için bu ziyarette yeni fırsatlar oluşturacağımıza inanıyorum. Liberya'ya tarım ürünleri, tekstil ve inşaat malzemeleri ihracatı yapılabilir. Demir cevheri, kauçuk, orman ürünleri ve deniz mahsulleri ithal edilebilir.” diye konuştu.

İZİAD üyeleri, Capitol Hill’de Dışişleri Bakanı Augustine Kpehe Ngafuan’ın da katıldığı toplantıda Liberyalı işadamlarıyla ikili iş görüşmeleri yaptı. Liberya’nın iç çatışmalardan sonra yeni hükümetle birlikte hızlı bir dönüşüm yapmasını planladıklarını söyleyen Bakan Ngafuan, bu süreçte iki ülke arasında ortak yatırımların, ekonomik işbirliğinin, bilgi ve tecrübe paylaşımının önemli bir yer tutacağını kaydetti.

Ticaret Bakanı Miatta Beysolow’u makamında ziyaret eden İZİAD heyeti, Liberya ekonomisi ve ticareti hakkında bilgi aldı. TUSKON’un 2009 yılında İstanbul’da düzenlediği Dünya Ticaret Zirvesi'ne katıldığını söyleyen Bakan Beysolow, “Türk işadamları beni heyecanlandırdı. İki ülke arasındaki ticaretin çok az olduğunu düşünüyorum. Bu geliş gidişlerin artması, ticaret hacminin genişlemesine sebep olacaktır.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER