ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 11:52

İthalatçılara, "TSE belgesi isteyin" çağrısı


 Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, "Türk ithalatçısı mal alırken onlardan TSE belgesi istemiyor. Uluslararası ilişkilerde en azından mukabiliyet olur, 'sen benden bunu istiyorsan ben de senden bunu istiyorum' dememiz lazım" dedi.
Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuoyunun, "CE" işaretinin kalite belgesi olarak algılandığını, aslında "CE"nin güvenlik belgesi olduğunu söyledi.
Bu belgelerin, günümüzde çok yaygın kullanılan bir koruma politikası olduğunu belirten Şentürk, "Elbette koruma politikası öyle her üründe kullanılmaz ama en azından stratejik sektörlerde ülkelerin kendi üreticilerini koruyabilmek için böyle bir politika uyguladığını görüyoruz. Türkiye'nin de özellikle ithalatçılarımızın bu konuda hassas olmaları gerekiyor" diye konuştu.
CE belgesi alınmasının önemli olduğunu fakat ciddi maliyet gerektirdiğini ifade eden Şentürk, şunları söyledi:
"Ülkeler kendi ekonomilerini koruyabilmek için bu tür standartları baz gösterip ya da direktifleri baz alıp bazı belgelendirmeleri şart koşarlar. Bir ülkeye, özellikle de Almanya, İngiltere, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerine Türk ihracatçısı mal satmaya kalkıştığında karşı taraf, kendi ülkesinin belgelendirme kuruluşundan belge istiyor. Oysa Türk ithalatçısı mal alırken onlardan TSE belgesi istemiyor. Uluslararası ilişkilerde en azından mukabiliyet olur, 'sen benden bunu istiyorsan ben de senden bunu istiyorum' dememiz lazım."
Avrupalı'nın gösterdiği duyarlılığı Türkiye'deki ithalatçıların da göstermesi gerektiğini dile getiren Şentürk, şunları kaydetti:
"Bir Fransız'ın Fransa ile ilgili, bir Alman'ın Almanya ile ilgili, bir İngiliz'in İngiltere ile ilgili göstermiş olduğu milli duyarlılığı ben bizim ithalatçımızın Türkiye için göstermesi gerektiğini düşünüyorum. İthal ettiğimiz mallarda ithalatçı olarak bu belgeleri TSE'den istemelerinin, enstitümüze, ülkemize daha faydalı olacağına hem de Avrupalı kuruluşların Türkiye'ye karşı uyguladığı haksız politikaya karşı bir cevap niteliği taşıyacağına inanıyorum. Onlar kaldırırsa bu dayatmasını bizimkiler de kaldırır ama onlar dayattığı müddetçe bizimkilerin de bu dayatmayı yapması gerektiğine inanıyorum. Türkiye'nin, öyle kolaylıkla ezilecek bir ülke gibi görülmemesi gerekiyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER