ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:52

İtalya'da gençler arasında işsizlik arttı


 İtalya'da ekonomik krizin sosyal hayata etkileri devam ediyor. İtalya İstatistik Kurumu’ndan (ISTAT) elde edilen verilere göre gençler arasındaki işsizlik oranı 1992 yılından beri en yüksek seviyeye ulaştı. Yetkililer, durumun ciddi olduğunu ve önlem alınmadığı takdirde bu artışın devam edeceğini kaydetti.

ISTAT’ın 2012 Aralık ayına ait yayınladığı raporda, son 20 yılda 25 yaş altı gençler arasındaki işsizliğin, yüzde 37,1'le rekor düzeye ulaştığı görülüyor. 5 yıl öncesi ile kıyaslandığında ise istihdam edilen gençlerin sayısındaysa 740 bin kişilik fark olduğu kaydedildi. Kasım ayının "kara ay" olarak nitelendiği raporda, işsiz sayısının 500 bin artarak İtalya genelinde 2,9 milyona ulaştığı belirtildi. Kasım ayı işsizlik oranının yüzde 11,1 ile Ekim ayında aynı seviyede kaldığı belirtilirken, bu rakamın 1999 yılından beri en yüksek seviyeye ulaştığı belirtildi.

Tüm bunlarla birlikte, raporda kadınların erkeklere göre daha kolay iş bulup, daha çok istihdam edildiği de ifade ediliyor. Rapordaki veriler yaklaşan seçimlerde işsizlikle ilgili politikaların önemini artırdığı belirtiliyor.

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (EUROSTAT) verilerine göre Avrupa genelinde işsizliğin gençler arasında yüzde 24,4 , İtalya'da ise yüzde 37,1 olmasının, durumun ciddiyetinin gösterdiği ifade ediliyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER