ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 19:32

İtalya, Türkiye’ye davet

İtalya, Türkiyeye davet

İtalya, Türkiye’yi Akdeniz elektronik meyve sebze ticareti sistemine davet etti


İzmir Ticaret Borsası (İTB) heyeti, işbirliği imkanlarını görüşmek üzere Roma’da, İtalya’nın tek elektronik tarım borsası olan Telematica’yı ziyaret etti. Görüşmede İtalya, Mısır ve Tunus arasında kurulan, Milano EXPO’sunda açıklanacak olan elektronik meyve sebze ticareti sistemine Türkiye’nin de girmesi gündeme geldi. Türkiye’de elektronik ürün borsacılığı konusunda aksiyon alan ilk borsa olan İTB'den bir heyet, görüş alışverişinde bulunmak ve işbirliği imkanlarını değerlendirmek üzere İtalya’nın tek tarımsal elektronik işlem borsası olan La Borsa Merci TelematicaItaliana’yı ziyaret etti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Meclis Başkanı Barış Kocagöz ile yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katıldığı ziyarette borsa heyetini, TelematicaItaliana Başkan Yardımcısı Riccardo Cuomo ağırladı.

Türkiye’deki borsacılık, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığı konusundaki gelişmeleri anlatan Müsteşar Yardımcısı Yücel, ülke olarak bu alanda büyük gelişmelere hazırlanıldığını, bunda İTB’nin de öncü rolü olduğunu söyledi. Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli ise Türkiye’nin 62 milyar dolarlık üretim değeriyle dünyanın dokuzuncu büyük tarım ekonomisi olduğunu ve çağdaş pazarlama teknikleri konusunda önemli bir arayış içinde bulunduğunu ifade etti. Pamukta lisanslı depoculuk şirketi ELİDAŞ’ın kuruluşunu ve paralel olarak elektronik ürün ticareti için İZBEP’in devreye alınışını anlatan Kestelli, “Ülkelerin tarımsal yapıları ve yasal mevzuatları farklılıklar gösterse de ortak payda olan sürdürülebilir tarım ticareti konusunda önemli işbirliği alanları görüyoruz.” dedi.

Başkan Yardımcısı Cuomo da çağın getirdiği ihtiyaçları karşılamak için TelemeticaItaliana'yı 2006 yılında kurduklarını belirtti. İtalya Tarım Bakanlığı tarafından tanınan tek elektronik borsa olduğunu, tarım ürünleri, enerjiye dayalı tarım ürünleri ve deniz ürünleri alanında 73 üründe işlem yapıldığını anlattı. İtalya’da borsacılıkta üyelik sisteminin, Türkiye’den farklı şekilde olmadığını belirten Cuomo, geçen yılı 571 milyon euro işlem hacmiyle tamamladıklarını kaydetti. Borsa olarak İtalya, Tunus ve Mısır’ı kapsayacak bir meyve sebze ticaret sistemi kurduklarını açıklayan Cuomo, AB finansmanı alan bu projeyi, 2015 Milano EXPO’sunda dünyaya tanıtacaklarını belirterek, Türkiye’yi de sistemin bir parçası olmaya davet etti. İTB ve TelematicaItaliana heyetleri, bu alanda işbirliği imkanlarının araştırılması için ortak çalışma yapılmasına karar verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER