ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2012 Pazar 17:56

İsveç'te işadamları derneğinde resepsiyon

İsveç'te faaliyet gösteren SWETÜRK İşadamları Derneği, Kurban Bayramı münasebetiyle bayramlaşma programı düzenledi


İsveç'te faaliyet gösteren SWETÜRK İşadamları Derneği, Kurban Bayramı münasebetiyle bayramlaşma programı düzenledi. Programa başta Stockholm Büyükelçiliği Müsteşarı Cengiz Kamil Fırat olmak üzere çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, işadamı, akademisyen ve seçkin davetli katıldı. Farklı köken, tecrübe, birikim ve inançlara sahip davetlilerin yer aldığı; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının yeşerdiği ve pekiştiği programrenkli geçti.

Sunumunu Genel Sekreter Barış Esin’in yaptığı bayramlaşma programı SWETURK Federasyonu Başkanı Dr. Mehmet Durukan’ın yaptığı açış konuşmasıyla başladı. Davetlilerin Kurban Bayramı'nı ve aynı zamanda yaklaşan Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayan Dr. Durukan, ”Gurbette yaşanan bayramlar bu tür organizasyonlarla bir değer kazanmaktadır. Hepinize, programımıza katılımınızdan dolayı teşekkür ederim.” dedi.

İsveç Azerbaycan Federasyonu Başkanı Settar Sevigin, davetlilerin iki bayramını da tebrik etti ve toplum olarak el ele vererek, daha gür bir sesle dünyada barışa katkıda bulunacaklarına inandığını söyledi.

İsveç Uygur Maarip Derneği Başkanı Ahmet Tursun ise “Türk dünyası içinde bize ayrılan yerimizi almak için 6 yıl önce derneğimizi kurduk. Burada Uygur Türklerini temsilen bulunmaktan onur duyuyorum.” dedi.

Stockholm Din ve Sosyal İşler Müşaviri ve aynı zamanda İsveç Diyanet Vakfı Başkanı olan Prof. Dr. A. Bülent Baloğlu bayramın dünyada barışa, kardeşliğe vesile olması dileğinde bulundu. Baloğlu, “4 yıl önce İsveç’e geldiğimde toplumumuz adına bu tür bir dayanışma ve kaynaşmayı sergileyecek gelişmiş bir ağımız yoktu. Bu gün bizleri, iş adamlarımızı bir araya toplayan ve toplumumuzun İsveç’teki varlığına destek olan SWETÜRK Federasyonuna teşekkür ediyorum.” dedi.

İsveç Asurî Federasyonunu temsilen konuşan İşadamı Hobil Rhawi de Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutlarken, “Memleketimiz Mardin’de bu tür bayramlarımızı; Müslüman, Hıristiyan birbirimizin bayramını, hep birlikte kutluyorduk. Bazı sebeplerle buraya göç etme durumunda kaldık. Toplum olarak gelecekte bayramlarımızı yine memlekette beraber kutlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Büyükelçilik Müsteşarı Fırat ise “Birlik ve beraberliğimizin kanıtları olan bu tür programlar çok önemli.” dedi. Bu anlamda SWETÜRK Federasyonunun başarılı çalışmalarını gözlemlediklerini ve çok memnun olduklarını belirten Fırat, “Umarım gelecekte Azeri, Süryani, Asurî bütün vatandaşlarımızla birlikte bayramlarımızı kutlayacağız. Bu meyanda toplumumuzun birlik ve beraberliği adına katalizör görevi yapan SWETÜRK’e teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Son olarak kürsüye gelen Nordic Lära and Business AB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Şirin, “Bayramlar herkesin hayattan aradığı, sevinç, neşe, dostluk ve kardeşlik duygularının temerküz ettiği günlerdir. Bu anlamda bayramlar bizim kaybettiğimiz bu değerlerimizi yeniden bulma adına bir şanstır." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER