ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 14:27

"İstihdamda teşvik iş dünyasını memnun etti"

"İstihdamda teşvik iş dünyasını memnun etti"


Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) Başkanı Birol Dikyurt, yeni hali ile yürürlüğe giren ve ‘5084’ olarak anılan istihdam teşvikinin Bartın’da 4 yıl daha uzatılmasının iş dünyasını memnun ettiğini söyledi.

        Uygulama süresi Aralık 2012’de sona eren SGK pirim indiriminin 4. Bölge'de yer alan Bartın’da Aralık 2016’ya kadar uzatılmasının iş adamı ve sanayicilerin tedirginliğini giderdiğini belirten Dikyurt, teşvikin uzatılmasının işsizliğe panzehir olacağını dile getirdi. İstihdam teşvikinin uzatılmasının Bartın için çok önemli olduğunu belirten Dikyurt, “Yasa uygulandığı ilk günden itibaren Bartın’da ekonomi canlanmıştır. OSB’de yer kalmamıştır. Kentte işsizlik önemli ölçüde azalırken uygulama Bartın’da 10 bin kişinin istihdamını ilgilendirmekteydi. İstihdam teşvikinin Aralık 2012’de sona ermesiyle istihdamdan da öte ekonomik anlamda bir çok kalemi tetikleyecek domino etkisi yapacak ve faturasının kentimize ağır olacağı bir durumla karşı karşıyaydık. Sigorta pirimi işveren teşviki uygulamasının 1 Ocak 2013’ten Aralık 2016’ya kadar ilimizde devam edecek olması iş adamı ve sanayicilerimizi memnun etmiştir.” dedi.

        GEÇMİŞ 6 AY TELAFİ EDİLECEK

        5 puanlık genel istihdam teşvikine ek olarak uygulama kapsamındaki illerde sanayicilerin 6 puan daha teşvik edileceğini belirten BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, şöyle devam etti: “5084 ile asgari ücret üzerinden 200 TL destek alan sanayici yeni yasayla 5+6 puanlık destek almış olacak. Bu da 110 TL anlamına geliyor. Hükümetin attığı bu istihdam teşviki adımıyla sanayici ile destek masrafını adeta yarı yarıya bölüşmüş olacak. Teşvik geldi ancak destek yarıya düşmüş oldu. Yeni istihdam teşvikinin önemli bir adımı da bu yıl başından itibaren geçerli olacak olmasıdır. Böylece sanayici geçmiş olan 6 ayı da telafi etmiş olacak.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER