ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 22:06

"İstihdam sağlayanlar gerçek kahramanlardır"

"İstihdam sağlayanlar gerçek kahramanlardır"


Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, geçmişte bu ülkede yatırım yapmanın çok zor olduğunu belirtip, "Benim gözümde gerçek kahraman yanında üç beş kişi de olsa insanlara ekmek veren istihdam edendir." dedi.

Balıkesir'de 2012 yılında en yüksek gelir ve kurumlar vergisi ödeyen mükelleflere ödül verildi. Asta Termal Otel'de düzenlenen "Vergi Rekortmenleri" ödül törenine Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Balıkesir Vergi Dairesi Başkanı Hasan Yiğit, adli ve idari yargı temsilcileri, daire müdürleri, sanayici ve işadamları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan ödül töreni öncesi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de konuştuğu bir tanıtım filmi gösterildi.

Daha sonra bir konuşma yapan Balıkesir Vergi Dairesi Başkanı Yiğit, ülkemizin dünyanın 16. büyük ekonomisine ulaştığını belirterek, 2023 yılı hedefinin ise dünyanın 10 büyük ekonomisi içerisinde olmasının hedeflendiğini söyledi. Bu hedefin gerçekleşmesi için kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınarak vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi olduğuna işaret eden Yiğit, "Ödeyenler açısından verginin dahi soğuk olduğunu biliyoruz. Ancak vergi olmadan kalkınmanın ve ekonomik gelişmişliğin olamayacağı da bir gerçektir. Kayıt dışı ekonomi ile sadece Maliye Bakanlığı değil devletin bütün kurumları ve toplumun bütün kesimleri mücadele etmelidir." dedi.

"YATARIMCININ HİZMETKARIYIZ"

Balıkesir Valisi Turhan ise konuşmasında verginin devletler için önemine değindi. Geçmişte bu ülkede yatırım yapmanın çok zor olduğuna dikkat çeken Vali Turhan, "Benim gözümde gerçek kahraman yanında üç beş kişi de olsa insanlar ekmek veren istihdam edendir. Onun için ben hepinizi kahraman olarak görüyorum. Geçmişte bu ülkede yatırım yapmak çok zor. Biz bürokratlar bazen sanki elimizden gelen her türlü zorluğu sizlere gösteriyordu. Böyle bir algı vardı. İnşallah önümüzdeki süreçte devlet biraz daha kolaylaştırıcı olacak. Sizlerin yanında yer alan bir düzenleme yapılacak. Bürokraside sıkıntı olsa da üst seviyede bizler sizlerin hizmetkârıyız. İnşallah bu alt kademeye de yansıyacak. Buna gönülden inanıyorum." dedi.

Konuşmaların ardından kurumlar vergisi birincisi Yavaşçalar Av Spor Malzemeleri AŞ adına İsmail Yavaşça ve gelir vergisinde en yüksek vergi ödeyerek birinci sırada yer alan Rona Yırcalı'ya ödülünü Vali Ahmet Turhan verdi. Kurumlar vergisinde ikinci olan Yaris Kabin Sanayi A.Ş. adına Ferhat Yarış'a ödülünü BAÜ Rektörü Mahir Alkan verdi.

Kurumlar vergisinde üçüncü en yüksek vergiyi ödeyen Simtek İthalat İhracat A.Ş. adına Nebahat Balta, dördüncü Karahallılar Otomotiv adına Mert Yavuz, beşinci ise Yemmak Makine Sanayi AŞ adına Halil Yırtımcı ödül aldı.

Gelir vergisinde ikinci en fazla vergi ödeyen Vural Görener, üçüncü sırada Yakup Ataş, dördüncü sırada Emine Esra Görener Christoffel adına Naci Avcı ve beşinci olan Selim Dinçer Ünver ödül aldı.

Törende ayrıca vergi konulu şiir yarışmasında dereceye giren Meltem Coşkun, Elif Gündoğdu ve Beyza Öz'e çeşitli hediyeler verildi. Ödül töreninin ardından katılımcılar düzenlenen yemeğe katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER