ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:05

İşte Ocak ayı işsizlik verileri


Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Abdullah Değer, işsizlik rakamlarının mevsimsel etkiler gibi çeşitli nedenlerle artabileceğini ifade ederek, "İşsizlik verilerinde artış ya da azalma olması olağandır. İşsiz sayısı kadar, yılda 1 milyon kişiye istihdam sağlanmış olması da çok önemli" dedi.
     Değer, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı işsizlik verilerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, işsizlik oranlarının, mevsimsel etkiler başta olmak üzere çeşitli faktörlerle değişkenlik gösterebildiğini ifade etti.
     İç pazarda bir durgunluk yaşandığını kaydeden Değer, bunun da işsizliğin artmasına zemin hazırladığına dikkati çekti.
     İşsizlik rakamlarından ziyade, istihdam edilenlerin sayısına bakılması gerektiğini vurgulayan Değer, şunları kaydetti:
     "Önemli olan her yıl 700 bin yeni iş gücünün iş piyasasına girmeye çalıştığı gerçeğinden hareket ederek, yılda kaç kişinin istihdam edildiğidir. Ocak Hanehalkı İşgücü İstatistikleri'ne bakıldığında istihdam edilenlerin sayısında geçen seneye göre yaklaşık 1 milyonluk bir artış kaydettiğini görüyoruz. Bir yıl içinde 1 milyon kişiye istihdam yaratılması önemlidir. Bundan sonraki hedef istihdam edilen kişi sayısını daha da arttırmak olmalıdır."
     Yaz aylarında istihdam edilenlerin sayısının büyük oranda artacağı tahmininde bulunan Değer, işsizlik oranlarının yeniden tek haneye düşebileceğine işaret etti.
     Bu kapsamda, iç pazarın hareketlenmesi gerektiğini belirten Değer, "İç piyasayı rahatlatacak adımların atılmasıyla işsizliğin yüzde 9'un, enflasyonun ise yüzde 6,5'in altına düşmesi hayal olmaz" dedi.
    
     "İşsizlik birkaç ay içinde yeniden azalır"
    
     Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezih Allıoğlu da işsizlik oranının artmasında endişelenecek bir durum olmadığını ifade ederek, işsizliğin birkaç ay içinde, yazın gelmesiyle birlikte, azalabileceğini vurguladı.
     Allıoğlu, şunları kaydetti:
     "Elbette asıl hedef işsizlik rakamlarını tek hanede tutmak, hatta yüzde 9 seviyesinin altına çekmektir. Ancak piyasa koşulları, yurt içi ve yurt dışındaki ekonomik ve siyasi sorunlar hedeflerde sapmaya neden olabilir. Mevsim etkisini de göz önünde bulunduracak olursak rakamları olağan karşılamak gerekir. Önümüz yaz. Hemen her sektörün çok hareketleneceği bir döneme giriyoruz. İç piyasada yaşanacak bu hareketlilik, iş gücüne katılma oranını da arttıracaktır."
     Ekonominin, yılın ilk çeyreğinde toparlanma sürecine girdiğini ifade eden Allıoğlu, bunun büyümeyi, üretim ve ihracat artışını da beraberinde getireceği değerlendirmesinde bulundu.
     Bu etkilerle birlikte, işsizlik oranının da yeniden tek haneye gerileyebileceğini söylemenin yanlış olmayacağını belirten Allıoğlu, "Bu anlamda 2013 yılından umutlu olduğumuzun altını çiziyoruz" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER