ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:17

İşte ekonomiye yön veren Anadolu markaları

İşte ekonomiye yön veren Anadolu markaları


Türkiye Finans, Capital ve Ekonomist tarafından tertip edilen ‘Anadolu Markaları 2012’ adlı yarışmanın ödül töreni yapıldı.

Yarışma için Anadolu illerinden 164 firma başvurdu. Jürinin oyları ile belirlenen başarılı markalara ödülleri törenle takdim edildi. Büyük İşletmeler dalında Kırşehir’den Petlas, Manisa’dan Keskinoğlu ve Denizli’den Sadık Grup; Küçük İşletmeler dalında da Antalya’dan San Bilgisayar ödüle layık görüldü.

Tarım ve imalat sektörünün önemli aktörlerini bir araya getiren ‘Anadolu Markaları 2012’ ödül törenine Türkiye Finans Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak ve Genel Müdürü Derya Gürerk de katıldı. Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever’in konuk olduğu törende söz alan Mustafa Boydak, Anadolu’dan Türkiye’ye ve dünyaya yayılan başarı öykülerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Boydak, “İleri ülkelerde büyük büyük şirketler vardır. Bu, ABD’de çoktur. Ülkenin muhtelif yerlerine yayılan firmalar, markalar söz konusudur. Türkiye’de de aynı yapıya gidiyoruz. Tabii bu da ilerlemeye, müreffeh hale gelmeye imkân tanıyor.” ifadelerini kullandı.

Sanayicilerin ülkenin büyüme ve istihdamına önemli katkılar sunduğunu belirten Boydak, “Bunların başarıları arttığında Türkiye ileri gider. Ülke olarak şu an hafife alınmayacak bir yerdeyiz. Ne mutlu Türkiye, bu sene bütün ülkeler ufalırken yüzde 3 büyüyecek. 2013’ten itibaren de 2002 ila 2009 döneminde olduğu gibi büyümede hamle yapacak.” öngörülerinde bulundu.

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk ise katma değerli üretimin ve markalaşmanın önemini vurguladı. Markanın müşteri için rota olduğunu temas eden Derya Gürerk, “Kuşku yok markayı gördüğünde hangi ürünü alacağını, hangi firmaya güveneceğini biliyor.” dedi.

Türkiye Finans’ın 2012 mali tablolarına da değinen Gürerk, büyüme, aktif ve kredi oranlarında sektörü geride bıraktıklarını aktardı. Kurum olarak yatırımlara ara vermediklerini de anlatan Gürerk, şube adedini artıracaklarını açıkladı. Türkiye Finans ürünlerini de tanıtan Genel Müdür Gürerk, bunları Finansör, Siftah, Harameyn adlı kartlar ve gayrimenkul varlık şirketi olarak sıraladı. Derya Gürerk, reklamlara ayrı bir önem verdiklerini, böylece bilinirliklerini artırdıklarını sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever de Türkiye’nin ihracat ve üretimde atılım yaptığından söz etti. Sever, bunalımı ve bölge ülkelerde görülen çalkantılara rağmen sanayicilerin başarı öyküleri ortaya koyduğunu ifade etti. Türkiye’nin dünyanın en dayanıklı, en güçlü ekonomilerinden biri olduğunu belirten Sever, şöyle devam etti:

“Maharet diğer ülkeler sorunlu iken büyümektir. Evet, 2012’de büyümede durulduk, buna mukabil Avrupa’da süratli büyüyen ikinci ülkeyiz. Bakın Avrupa ülkelerinin borçlarının milli gelirlerine oranı artıyor. Bu ülkeler, yardım için IMF’ye başvuruyor. Türkiye ise yardım almak bir yana IMF’ye 5 milyar dolar yardım yapıyor.”

Törende son olarak 164 markadan dereceye girenler ödüllendirildi. Kategorilerine göre ödüle layık görülen firmalar şöyle:

Büyük İşletmeler Ödülü

Ticaret

1. Sadık Grup -Denizli
2. Sunar Grup-Adana
3. Cam Merkezi Sanayi- İzmir

Tarım

1. Keskinoğlu Tavukçuluk-Manisa
2. Eker Süt Ürünleri –Bursa
3. Durum Gıda-Mersin

İmalat

1. Petlas-Kırşehir
2. İşbir Yatak-Ankara
3. HES Kablo-Kayseri
3. Akyapak Makine-Bursa

Küçük İşletmeler Ödülü

1. San Bilgisayar-Antalya
2. Köroğlu Tıbbi Malzemeler- İzmir
2. Anadolu Tıp (Zaraccom)-Sivas
3. Gülşen Gıda-Çorum
3. Ceyda Gıda (Haymana Mantı)-Kütahya

Jüri Özel Ödülü:

Gülteks Dış Ticaret (Verdaa)-Hatay
Beta Gıda-Adana

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER