ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2014 Çarşamba 17:15

İşte Avrupa’nın en hafif yük vagonu!

İşte Avrupanın en hafif yük vagonu!

Türkiye Demiryolları Makinaları Sanayi Anonim Şirketi (TÜDEMSAŞ) 75’inci yıl etkinlikleri kapsamında yeni ürettiği Avrupa’nın en hafif yük vagonunun tanımını yaptı.


Türkiye Demiryolları Makinaları Sanayi Anonim Şirketi (TÜDEMSAŞ) 75’inci yıl etkinlikleri kapsamında yeni ürettiği Avrupa’nın en hafif yük vagonunun tanımını yaptı.

TÜDEMSAŞ’ın kuruluşun 75’inci yıl dönümü nedeniyle Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde TÜDEMSAŞ tarafından üretilen yeni nesil konteyner taşıma vagonu RGNS’nin tanıtımı yapıldı. Vagon mukavemet analizleri bilgisayar ortamında yapılarak prototipi olarak üretildi. Doğrulama ve test amaçlı kullanılacak olan vagonun ilk test yolcuğu ise Adapazarı, Eskişehir ve Çek Cumhuriyeti olarak gerçekleştirilecek.

Sivas Valisi Alim Barut, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ”Kamu ve özel sektör işbirliğinin en güzel örneklerinden birisi ile karşı karşıyayız. Ekonomik, kendini kısa sürede amorti eden bir eser. Önümüzdeki yıllar tren yolunun hayatımıza daha fazla girdiği, hayatımızda daha fazla yer aldığı yıllar olacaktır. Artık demiryollarının önemi tekrar eski haline dönmüştür. Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki gibi belki marşlara bile girecek şekilde demiryolları önem kazanmıştır. Bizim geleceğe hazırlanma açısından gerek vagon gerek yolcu vagonu imalatlarında hazırlıklı olmamız gerekiyor çünkü sadece yük taşımacılığında değil, yolcu taşımacılığında da önümüzdeki yıllar önemli yıllardır” dedi.

TÜDEMSAŞ Genel Müdürlü Yıldıray Koçarslan ise, “8 ay önce çizimlerine başlanmış ve fem analizleri bilgisayar ortamındaki programlarla iki ayrı testten sonra doğrulanmış ve onaylanmıştır. Bir aksilik olmazsa kasım ayı içerisinde Eskişehir’deki, Adapazarı’ndaki devlet demiryollarımıza bağlı fabrikalarımızda birtakım testler yapıldıktan sonra Çek Cumhuriyeti’ne gidecek dinamik ve statik testler yapılacak. Aralık ayının ikinci haftasında seri üretime geçmeyi planlamaktayız. Bu Türkiye’de Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnamesi standartlarındaki ilk vagon olacak. Dünyada yeni nesil yük vagonu olarak tabir edilen bir vagondur” diye konuştu.

Üretici firma yetkilisi Halis Turgut da, “Avrupa’da eşi olmayan bir vagon, bunun eş değerleri yaklaşık olarak 25 ton civarına geliyor. Bu vagon 21 bin 500 kilo ile sınırlandırılmıştır. Bu vagonda yaygın yük olarak bütün yükleri taşıma imkanımız var. 30 yıllık ömründe hafifliğinden dolayı vagon kendisini dört defa amorti ediyor” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER