ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:42

İstanbul’da düzenlenen Yatırım Forumu önemli

İstanbulda düzenlenen Yatırım Forumu önemli


Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bugün İstanbul’da başlayan 5. Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu katılımcılarına yazılı mesaj gönderdi.
Berdimuhamedov’un Türkmenistan gazetelerinde yer alan mesajında, İstanbul’daki forumun Türkmenistan’ın ekonomisi açısından son derece önemli olduğu vurgulanıyor. Türkmen lider, Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsü kapsamında dış politikasını belirlediğini ve dünya ülkeleri ile siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirtti.
Berdimuhamedov’un mesajında; “Türkmenistan dünyanın dev şirketleri ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliği yapıyor. Ülkedeki siyasi istikrar, ekonominin sürekli büyümesi, ulusal paramızın değerinin korunması yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.” ifadeleri yer aldı.
Türkmen lider, ilk defa İstanbul’da yapılan Uluslararası Yatırım Forumu’nda, yurtdışından gelen temsilciler Türkmenistan’ın petrol ve doğalgaz, inşaat, turizm, sağlık, enerji, enformasyon teknoloji, iletişim, ulaşım ve tarım sektörlerinde hayata geçirilmesi planlanan dev projeler ile tanışma imkanı bulacağına dikkat çekti.
Türkmenistan’ın yabancı yatırımcıları çekmek için her sene düzenlediği bu dev organizasyon ilk defa İstanbul’da yapılıyor. Daha önce Abu Dhabi’de bu organizasyona ev sahipliği yapan Türkmen yönetimi, 2012-2016 yılı kalkınma programı kapsamında çeşitli alanlarda 70 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER