ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:58

İstanbul ve Mersin yakınlaşıyor

İstanbul ve Mersin yakınlaşıyor


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul ve Mersin iş dünyasını yakınlaştırmak istediklerini belirtti.

Yalçıntaş, İTO tarafından Bozön köyüne yaptırılan ve şehit Mehmet Güçlü'nün isminin verildiği okulun açılışına katılmak için geldiği Mersin'de Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti.

Ziyarette yaptığı konuşmada 45 kişilik heyet ile geldikleri söyleyen Yalçıntaş, Mersin’in stratejik kentlerinden biri olduğunu kaydetti. Mersin'in, uluslararası alanda da önemli olduğunu aktaran Yalçıntaş, “Ekonomi açısından da burası Türkiye'nin Doğu Akdeniz'e, Kuzey Afrika'ya ve de Orta Doğuya açılan lojistik kapısıdır. İstanbul ile Mersin arasındaki ilişkinin her zaman canlı olmasına dikkat ettik. Mersin bizler için her zaman birinci kapı oldu. " ifadesini kullandı.

İTO olarak 13 Anadolu kentinde şehitlerin isimlerini taşıyan okul ve lojman yaptırıldığını anlatan Yalçıntaş, söz konusu projenin Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun girişimleri ile başladığını bildirdi. Yalçıntaş, "Proje çalışmalarımıza ilk olarak Samsun'da başladık. Vali Güzeloğlu, o zaman Samsun'da görev yapmaktaydı. Kendisinin girişimleri ile ilk okulumuzu oraya yapmıştık. Daha sonra Mersin'e geldi ve buraya da bir okul ve lojman kazandırdık." şeklinde konuştu.

Vali Güzeloğlu ise "Yürütülen çalışma hepimizin minnet duyduğu ülkemizin birlik ve beraberliği uğruna sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak olan şehitlerimizin isimlerinin yaşatılacak olması son derece önemli. İTO'nun dünya çapındaki ekonomik ve sosyal gücünün yanı sıra; Türkiye satında şehitlerimize dönük bu sorumluluk anlayışını önemsiyor ve örnek alınmasını temenni ediyorum. Bugün de Şehit Mehmet Güçlü'nün anısına Bozon'da yapılan okulumuz ile Arslanköy beldemizde ihtiyaç duyulan lojmanlarımızı hizmete açacağız." dedi.

Ziyaret sonunda Yalçıntaş tarafından Güzeloğlu'na Sultan 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan 13 kamu binasının yapım serüveni ve bugünkü işlevinin anlatıldığı 'Sultan 2. Abdülhamid'in Mirası, İstanbul'da Kamu Binaları' adlı kitabı takdim edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER